Astronomiczna zima wypada 21 lub 22 grudnia. Co za tym idzie, nie jest to stały termin, tak jak w przypadku kalendarzowej zimy, która zawsze zaczyna się 22 grudnia. Przesilenie zimowe następuje w momencie, gdy Słońce w zenicie znajduje się w zwrotniku Koziorożca, czyli jest najbardziej wysunięte na południe. W tym terminie doświadczamy najkrótszego dnia roku i jednocześnie najdłuższej nocy w roku.

Reklama

Kiedy będzie najkrótszy dzień roku 2023?

W 2023 roku astronomiczna zima zaczyna się 22 grudnia, czyli w piątek. Szacuje się, że dzień potrwa zaledwie 7 godzin i 39 minut. Oznacza to jednocześnie, że noc będzie trwać ponad 16 godzin. Warto zaznaczyć, że długość dnia i nocy będzie różna w niektórych regionach Polski. Przykładowo, w zeszłym roku na północy kraju dzień trwał 7 godzin i 12 minut, a noc 16 godzin i 48 minut. Inaczej było na południu. W Ustrzykach Górnych dzień trwał 8 godzin i 12 minut, zaś noc 15 godzin i 48 minut. Podane wcześniej dane są zatem uśrednione dla całego kraju. Z czego wynika różnica w długości dnia? Ma ona związek z innym kątem padania promieni słonecznych na północy i na południu Polski.

Dlaczego przesilenie zimowe i astronomiczna zima nie mają stałego terminu? Ze względu na występowanie co 4 lata roku przestępnego. Choć określenie “najkrótszy dzień roku” jest dość przygnębiające, można pocieszyć się tym, że po 22 grudnia każdy dzień będzie już nieco dłuższy i tak dotrwamy do upragnionej wiosny.

Najdłuższa noc w roku i jej znaczenie

Obecnie wiele osób nie przepada za datą wyznaczającą początek zimy, jednak w tradycji słowiańskiej było to radosne święto. Nasi przodkowie cieszyli się ze zwycięstwa światła nad ciemnością i czcili odradzające się Słońce. Przesilenie zimowe było obchodzone jako Szczodre Gody, inaczej Szczodruszka. Słowianie z radością ucztowali, śpiewali, łamali się chlebem oraz oddawali cześć zmarłym. Dzieci otrzymywały drobne upominki. W Starożytnym Rzymie obchodzono z kolei Saturnalia. Były one traktowane jako święto równości, podczas którego niewolnicy bawili się razem ze swoimi panami.

Miłośnicy nocnych obserwacji nieba mogą w grudniu podziwiać Oriona. Najjaśniejsze gwiazdy tej konstelacji to Rigel, Bellatrix i Betelgeza. Z kolei trzy inne — Mintaka, Alnilam i Alnitak tworzą Pas Oriona, który wyznacza drogę do Syriusza.