Naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie badania podłużnego, które polega na porównaniu stanu zdrowia tych samych osób w pewnym odstępie czasu. Okazało się, że uczestnicy, którzy mieszkali samotnie, ale mieli w domu zwierzaka, wykazywali mniejsze tempo spadku pamięci werbalnej, płynności werbalnej i ogólnego poznania werbalnego, w porównaniu do uczestników nieposiadających zwierząt. Obecność pupila najprawdopodobniej neutralizowała wpływ samotnego życia na wspomniane funkcje poznawcze.

Reklama

Jakie są przyczyny zaburzeń poznawczych?

Wcześniejsze badania dotyczące zwierząt domowych i zaburzeń poznawczych potwierdzają tę teorię. Okazała się ona prawdziwa, nawet gdy naukowcy zastosowali inne metody. Warto zaznaczyć, że osoby starsze, mieszkające samotnie są w grupie najbardziej narażonej na demencję. W miarę starzenia dochodzi do stopniowego pogarszania się funkcji poznawczych, takich jak pamięć, rozumowanie i podejmowanie decyzji. Przyczyną tego może być jednak nie tylko wiek, ale również czynniki związane ze stylem życia oraz predyspozycje genetyczne.

W wyniku zmian zachodzących w mózgu, dochodzi do utraty neuronów oraz obniżenia poziomu neuroprzekaźników. Choć ten proces jest zupełnie normalny, może mieć negatywny wpływ na pamięć i bystrość umysłu. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie osoby starsze doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych, co wskazuje na kluczową rolę genetyki i stylu życia. Poza tym wiele zależy od schorzeń zdrowotnych, w tym zwłaszcza od choroby Parkinsona i Alzheimera, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie mózgu i skutkują wyraźnymi zaburzeniami poznawczymi. Kolejnym czynnikiem ryzyka są problemy naczyniowe, w tym udar, a oprócz tego cukrzyca i nadciśnienie.

Reklama

Zwierzęta domowe mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka

Posiadanie pupila może stanowić cenną barierę, chroniącą przed pogorszeniem zdrowia poznawczego. Inne badania sugerują, że zwierzęta mogą mieć pozytywny wpływ nawet na szybkość przetwarzania oraz na orientację. Oczywiście osoby, które faktycznie chcą zadbać o zdrowie swojego mózgu i cieszyć się bystrym umysłem do późnej starości, powinny pamiętać o kilku dodatkowych czynnikach. Na utrzymanie funkcji poznawczych wpływają też regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta bogata w przeciwutleniacze oraz stymulacja umysłowa, na przykład poprzez czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy układanie puzzli.

Oprócz tego pozytywny wpływ na zdrowie ma zaangażowanie społeczne. Poza tym należy unikać szkodliwych nawyków, takich jak palenie czy nadużywanie alkoholu. W przypadku pogorszenia funkcji poznawczych,można zastosować odpowiednie ćwiczenia, terapię lub leki. Kluczowe znaczenia ma wczesne wykrycie zaburzeń oraz podjęcie natychmiastowych działań. Z tego względu ważne są regularne kontrole stanu zdrowia i ocena funkcji poznawczych, zwłaszcza w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka. Choć potrzebne są dalsze badania, aby móc potwierdzić ustalenia, opcja włączenia zwierząt domowych do polityki zdrowia publicznego wydaje się być naprawdę ekscytującym pomysłem. Warto zatem zastanowić się nad przygarnięciem czworonoga, jeśli mamy taką możliwość.