Barbara Kasprzycka: Czy o sądach wolno rozmawiać?

| Aktualizacja:

Z trójpodziałem władz jest niestety tak, że wszystkie trzy są teoretycznie równe (konstytucja mówi o ich równowadze), ale jedna jest równiejsza. Bo tylko jedna nie ma nic wspólnego z decyzjami suwerena. Tylko jedna może się nie przejmować art. 4 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, a ów naród sprawuje tę władzę „przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Władzą zależną przede wszystkim od samej siebie jest ta sprawowana przez sędziów, a nazywana wymiarem sprawiedliwości. Tu naród nie ma wiele do powiedzenia – ani przez swoich przedstawicieli, ani bezpośrednio. 

wróć do artykułu
  • ~JK
    (2017-01-26 09:33)
    FAKT Sędzia z Trójmiasta ma 37 lat i ponad 6 tys. zł emerytury!!
  • ~oko
    (2017-01-26 09:34)
    FAKT Sędzia z Trójmiasta ma 37 lat i ponad 6 tys. zł emerytury!!! kasta milewski karnowski krs
  • ~maliniak w mycce po modłach
    (2017-01-26 09:36)
    Naród ma wpływ na władzę sądowniczą i właśnie się ona dokonuje, głosami Polaków PIS został wybrany do rządzenia i poprzez właściwego ministra dokonuje odpowiednich zmian których już od dawna domagało się społeczeństwo. Ta cała patologia za poprzedniego zarzadu cieplejszego wodą jest wynikiem również m.in. istnienia tej cudownej, nadzwyczajnej kasty sędziowskiej. Do dzieła Ministrze Ziobro!
  • ~Coxco
    (2017-01-26 10:01)
    Czym innym jest obywatelska ocena sądów, a czym innym ocena sądów przez Sejm, i nie należy tego mieszać. Zwiększenie wpływu Sejmu na sądy to zwiększenie - w ramach trójpodziału władzy - wpływu władzy ustawodawczej na władzę sądowniczą, i nic więcej. Na tej samej zasadzie mamy podział na samorząd i urzędy centralne; mimo, że ministrowie, wojewodowie ostatecznie zależą od parlamentu, zależność ta jest zbyt pośrednia, aby można było mówić o kontroli obywatelskiej.
  • ~CyklonB
    (2017-01-26 10:29)
    Miałem w ciągu 10 lat 5 spraw cywilnych - w żadnej sędzia nie zapoznał się z aktami sprawy przed rozprawą - później wychodzą różne głupoty nie do odkręcenia w zwykłej apelacji. Generalnie sądy zamieniły się w samosądy na własne potrzeby i obronę interesów sądów jak jakiejś prywatnej korporacji. Sądy w tej obecnej formie się nie sprawdziły w kapitalizmie, są do totalnej wymiany. W orzecznictwie o sprawiedliwości społecznej lub zgodnością wyroków z obowiązującym prawem nie ma co mówić - jej nie ma.
  • ~Rok
    (2017-01-26 10:31)
    Bardzo dobry artykuł i na czasie. Szkoda tylko, że tego typu artykułów jest jak na lekarstwo i nie docierają do szerokiego grona obywateli. Skandalem jest to,że mamy demokrację która nie obejmuje sfery całego społeczeństwa.Trzeba zadać pytanie, do kiedy KASTA sądownicza będzie w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do reszty obywateli i pozostałych władz państwa ?
  • ~telewidz z Małopolski
    (2017-01-26 13:08)
    Dobry artykuł. Widać, że pisany przez osobę posiadającą mózg.
  • ~MA
    (2017-01-26 18:21)
    Brawo Pani redaktor. Bardzo dobry, wyważony i obiektywny artykuł, co się ostatnio rzadko zdarza.
  • ~ci co zawsze są na górze, prawi i sprawiedliwi
    (2017-01-26 19:29)
    Po okresie bezpardonowej walki z sędziami TK. Pora na walkę z SN, SA, SO, SR. Prawa starają się przestrzegać. Choć nie oni je tworzą. Teraz PiS, SKOK-i czyli  układ polityczno-biznesowo-medialny /największa afera od 25 lat - zmiatana pod dywan/, Z. Ziobro z odchyłem odwetu za przegrany proces w spr. ustalenia winnych lekarzy za śmierć ojca, zamówili art. p. B. Kasprzyckiej, pochylonej z zatroskaniem nad sędziami. Dobrze napisany artykuł, ale to tylko pozór obiektywizmu. Chodzi o dostęp do wykonywania zawodu sędziowskiego przez swoich. Co nam udowadnia postępowanie Macierewicza i ferajny, a także sędzi TK p. J. Przyłębskiej, i wielu innych ludzi PiS i kościoła /ci biorą z budżetu pełnymi garściami/ w rządzie, samorządzie, parlamencie. Czyli ,, w imię Boga, honoru, Ojczyzny" suweren niech płaci nam, a tamtych won - a z9 komentatorów dało się nabrać. A może opłaceni przez kompleks medialny powstały za kasę SKOK-ów - czyli okradzionego suwerena via FOZZ, PC, Banki? Aż 9 uwierzyło w troskę o prawo i sprawiedliwość???
  • ~Hej
    (2017-01-26 21:07)
    Oj, ten wymiar sprawiedliwości, zwany potocznie wymiarem niesprawiedliwości. Cos go drąży od wewnątrz. Powody? O tak cos się znajdzie bardziej lub mniej trafnego. 1) Niemożliwość samooczyszczenia środowiska. No to co ludzie mają myśleć o człowieku który łamie prawo w orzecznictwie i nadal osadza? 2) Wiekuistość stanowiska niezależnie od niczego.(w praktyce) 3) Dorabianie na "boku" niby zgodne z prawem, ale czy ktoś kto dorabia poza godzinami pracy jest na 100% wydajny w pracy podstawowej? Czy na pewno jest zapracowany na skutek "podstałego" stosunku pacy? 4) Są kraje na świecie gdzie część stanowisk sędziowskich jest z wyborów bezpośrednich. Może jest do przyjęcia żeby wybierać sędziów ( na określony okres, byle dłuższy niż okresy parlamentarne i samorządowe) w wyborach bezpośrednich na najniższe stopnie w działach cywilnych lub karnych? No bo do spraw petent urząd (np skarbowy) to skutki wyborów można przewidzieć. Bo że kasta (to nie moje słowo) sędziowska już od wielu dziesięcioleci nie może sobie poradzić sam z własnymi problemami. No i dalej słyszymy że orzekanie (wyrok) to nie znaczy sprawiedliwość. To oznacza przestrzeganie prawa. Prawda Ale przy sędziowskiej interpretacji prawa to jest podstawowa wątpliwość czy to jest zgodne z prawem czy z punktem widzenia sędziego?
  • ~obywatel
    (2017-01-26 21:09)
    Uwolnic wymiar sprawiedliwości od czerwonych ! precz z komuna !