Za zmianami w ordynacjach: prezydenckiej, samorządowej oraz w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta głosowało 411 posłów, 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Reklama

Z głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, według szacunków, będzie mogło skorzystać około 3,5 mln osób. Pełnomocnikiem - według przyjętej przez Sejm nowelizacji ordynacji wyborczych - będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.Pełnomocnictwa będzie można udzielić przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym w swoim domu. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy w tej sprawie.

Po wypełnieniu tej procedury osoba upoważniona będzie okazywać komisji wyborczej swój dowód osobisty oraz akt pełnomocnictwa.W czwartkowym głosowaniu posłowie wprowadzili poprawki zakładające, że karze grzywny podlegałaby osoba, która pobiera opłatę od udzielającego pełnomocnictwa, bądź osoba udzielająca pełnomocnictwa do głosowania za opłatą. Takie rozwiązanie ma zapobiec zjawisku "kupowania" głosów.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.