Jak poinformował premier, projekt trafi do Sejmu w czwartek. "Jesteśmy dzisiaj o krok bliżej dobrego finału" - powiedział Donald Tusk po spotkaniu u marszałka Bronisława Komorowskiego, w którym - oprócz szefa rządu - uczestniczyli przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych oraz przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Reklama

Premier poinformował, że podczas rozmów ustalono, że kluby i koła parlamentarne będą pracować nad projektem "z jak najlepszą wolą", tak by prezydent mógł podpisać ustawę przed końcem listopada. "Jeśli nie będzie jakichś niespodzianek, liczę na to, że prezydent otrzyma projekt ustawy do podpisania przed 30 listopada" - zadeklarował szef rządu.

Jak powiedział, umówił się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, że także Senat "będzie bardzo sprawnie pracował na rzecz szybkiego uchwalenia ustawy antyhazardowej. Według premiera chodzi o to, by "zwiększyć wymiar opodatkowania, skutecznie egzekwować prawo i należności związane z hazardem i przede wszystkim, by uchronić dzieci i młodych ludzi od zbyt łatwego dostępu do hazardu".

"Do tej pory pojawiło się także wiele informacji, które pokazują jak ważne społecznie jest to zadanie. Ilość nieszczęść w polskich rodzinach związanych z uzależnieniem od hazardu, szczególnie młodych ludzi, a co za tym idzie kłopotami finansowymi wielu polskich rodzin - to dodatkowy, bardzo ważny argumeny na rzecz szybkiego uchwalenia tej ustawy" - tłumaczył premier.

Reklama

Projekt zakłada, że nie będzie też możliwe urządzanie wideoloterii. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w projekcie ustawy określono procentowe stawki podatku od gier. "W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek" - napisano w komunikacie CIR.

Wskazano w nim m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach i od pozostałych zakładów wzajemnych stawka podatku wyniesie 50 proc. Projekt przewiduje powołanie trzech funduszy, na które będą przeznaczane pieniądze z dopłat do gier.

Na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej ma wpływać 75 proc. dochodów budżetowych z podatku od gier, na Fundusz Promocji Kultury - 20 proc., natomiast na nowo utworzony Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych będzie przekazywane 5 proc. wpływów.