Sikorskiego podczas losowania reprezentował Jarosław Gowin, a Komorowskiego - Andrzej Halicki. Wylosowano też miejsca na których zasiądą "kandydaci na kandydatów" - patrząc od strony widowni Sikorski usiądzie po lewej stronie Komorowskiego. "W tym momencie z panem posłem Halickim powinniśmy zmienić preferencje" - żartował Gowin.

Reklama

Debata odbędzie się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, ma potrwać nieco ponad 50 minut, obaj kandydaci będą mieli tyle samo czasu na wypowiedzi: najpierw po pięć minut na słowo wstępne (zacznie Sikorski), potem siedem pytań do kandydatów (będą odpowiadać na zmianę, limit czasu na odpowiedź - dwie minuty).

Później Komorowski i Sikorski będą mieli po 3 minuty na swoją wypowiedź końcową. Jeśli któryś z kandydatów w trakcie serii pytań przekroczy 2-minutowy limit, skrócony zostanie czas przeznaczony na jego końcowe wystąpienie.

Nowak poinformował, że do tej pory przez stronę internetową Platformy spłynęło około 1300 pytań do kandydatów. Na debatę akredytowało się ponad 100 dziennikarzy. Debata odbędzie się bez udziału publiczności.

Prawybory, które mają wyłonić kandydata PO na prezydenta, są na finiszu: zakończyło się już głosowanie korespondencyjne; od piątku ruszyło głosowanie przez internet. W prawyborach mogą brać udział wyłącznie członkowie Platformy zarejestrowani do połowy lutego tego roku (czyli do ogłoszenia decyzji o przeprowadzeniu prawyborów). Jest ich około 46 tysięcy.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy 27 marca.

Według najnowszego sondażu CBOS 45 proc. Polaków uważa, że kandydatem PO w wyborach prezydenckich powinien być marszałek Sejmu Bronisław Komorowski; 28 proc. woli szefa MSZ Radosława Sikorskiego.