Z informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta wynika, że swój ostatni podpis pod ustawą Lech Kaczyński złożył 6 kwietnia. Podpisał wówczas nowelizację ustawy o inspekcji weterynaryjnej, dostosowującej badanie m.in. wina i mięsa do wymogów unijnych.

Reklama

Ale bez podpisu pozostało ponad 30 ustaw uchwalonych przez parlament w marcu i kwietniu. Większość z nich nie budzi kontrowersji. Ale nie wszystkie.

• Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

Wokół niej od początku toczyły się ostre spory między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością. Nowe przepisy zmieniają zasady powoływania prezesa IPN, likwidują Kolegium IPN i powołują w to miejsce Radę Instytutu oraz pozwalają na wgląd w teczki bezpieki także funkcjonariuszom SB i agentom. PiS było temu przeciwne. "Na pewno prezydent Lech Kaczyński albo zawetuje ustawę, albo skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego" - mówił niedawno "DGP" jeden z pracowników instytutu. Podobne sygnały płynęły z Pałacu Prezydenckiego. Co zrobi Komorowski? Głosował za tą ustawą, więc trudno mu będzie jej nie podpisać. Choć w samej Platformie pojawiają się głosy, że powinien uszanować wątpliwości zmarłego prezydenta. "I skierować ją do trybunału" - mówił we wtorek poseł PO Jarosław Gowin.

Jeśli marszałek Sejmu podpisze ustawę, wybór następcy Janusza Kurtyki odbędzie się na zupełnie innych zasadach niż dotąd. Wskazanej przez Radę IPN kandydaturze potrzebne będą jedynie głosy samej koalicji rządzącej. Dziś nie można wybrać prezesa bez zgody PiS lub SLD.

• Ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Stanu

Posłowie PO nie ukrywali, że uchwalają nowe prawo, by móc postawić przed Trybunałem Stanu Wojciecha Jasińskiego, byłego współpracownika Lecha Kaczyńskiego w resorcie sprawiedliwości, ministra skarbu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Reklama

Na podpis prezydenta czekają też ustawy i nowelizacje niebudzące większych sporów, m.in. ustawy o: Polskiej Akademii Nauk, Narodowym Centrum Nauk, instytutach badawczych, zasadach finansowania nauki, służbie więziennej, utworzeniu Akademii Sztuki w Szczecinie. Sporu nie budziło też wprowadzenie do kodeksu karnego przepisów definiujących, czym jest handel ludźmi, i zaostrzających kary za związane z nim przestępstwa. Karane będzie teraz także ostrzelanie w czasie wojny obiektu cywilnego i przywłaszczenie zabytkowych rzeczy w kraju, gdzie prowadzone są działania wojskowe. Na podpis Komorowskiego czekają też nowelizacje prawa pracy, prawa telekomunikacyjnego i ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych.

Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji o odmowie podpisania ustawy lub odesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Sejmu ma już na podejmowanie decyzji odpowiednio mniej czasu.