Badanie przeprowadzono dzień przed parafowaniem umowy z USA.

Bez wątpienia wpływ na nasze opinie w tej sprawie miała rosyjska interwencja w Gruzji. Sondaż TNS OBOP pokazuje również, że największą zasługę w doprowadzeniu do podpisania umowy z USA respondenci przypisują rządowi Donalda Tuska, który - jak przyznaje szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski - przeciagał negocjacje chcąc uzyskać spełnienie warunków stawianych przez nasz kraj: umieszczenia na stałe rakiet Patriot i gwarancji bezpieczeństwa dla Polski.

Reklama

Historia tarczy antyrakietowej

USA już od pół wieku próbują ochronić swoje terytorium przed atakiem rakietowym: najpierw ze strony ZSRR, a potem, po 11 września 2001, przed zagrożeniem terrorystycznym. Najbardziej spektakularnym planem były Gwiezdne Wojny prezydenta Reagana, ale dopiero 6 lat temu zaczęto pracować nad skuteczną technologią mogącą obronić całe terytorium USA i krajów sojuszniczych przed atakiem rakietowym. Od tego momentu wydarzenia zaczęły toczyć się szybko.

16 grudnia 2002 - prezydent Bush podejmuje decyzję o rozpoczęciu budowy Narodowego Systemu Obrony Rakietowej (NMD). To reakcja na doniesienia amerykańskiego wywiadu o możliwości pozyskania przez Iran, Koreę Północną i inne "bandyckie państwa" rakiet balistycznych w ciągu nadchodzących kilkunastu lat. Biały Dom zachęciły także udane próby wykorzystania najnowszych technologii obrony rakietowej. W październiku 2002 r. wojskom USA po raz pierwszy udało się zestrzelić pocisk lecący 225 km nad Pacyfikiem.

22 lipca 2004 - Amerykanie uruchamiają pierwsze silosy systemu tarczy antyrakietowej w bazie Fort Greely na Alasce. Wkrótce podobne instalacje zostają zbudowane w Kalifornii w Vandenberg Air Force Base. Dowództwo sił powietrznych USA przyznaje jednak, że konieczne będzie uzupełnienie systemu trzecią bazą w Europie, która znalazłaby się na spodziewanej linii lotu wrogiej rakiety z Bliskiego Wschodu do Stanów Zjednoczonych.

maj 2005 - Marek Belka jako pierwszy premier nieoficjalnie sygnalizuje Amerykanom zainteresowanie powstaniem w Polsce bazy tarczy antyrakietowej.

Reklama

listopad 2005 - premier Kazimierz Marcinkiewicz ogłasza publiczną debatę o celowości budowy w Polsce bazy tarczy antyrakietowej.

1 września 2006 - pierwsze udane wykorzystanie silosów systemu obrony rakietowej. Pocisk wystrzelony z bazy Vandenberg w Kalifornii niszczy rakietę wystrzeloną z Alaski.

jesień 2006 - Waszyngton proponuje budowę w Polsce trzeciej bazy systemu obrony przeciwrakietowej, a w Czechach współpracującego z nią radaru.

luty 2007 - początek rokowań między USA a Polską i Czechami o instalacji elementów systemu obrony rakietowej. Z kilku ofert przedstawionych przez MON amerykańscy eksperci wybierają poligon w Redzikowie koło Słupska.

kwiecień 2007 - podczas międzynarodowej konferencji zbrojeniowej w Monachium prezydent Władimir Putin grozi "nową zimną wojną", jeśli amerykańska baza powstanie w Polsce. Moskwa podtrzymuje, że nowa instalacja jest wymierzona przeciwko Rosji i ma zneutralizować jej arsenał rakietowy. W kolejnych miesiącach rosyjskie władze będą zaostrzać groźby pod adresem Polski.

17 lipca 2007 - w trakcie wizyty w Waszyngtonie prezydent Lech Kaczyński ogłasza, że "sprawa tarczy jest przesądzona", choć Amerykanie nie podjęli żadnych zobowiązań w sprawie udziału w modernizacji polskiej armii i instalacji baterii Patriotów.

październik 2007 - kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich John McCain zapowiada, że w razie wyborczego zwycięstwa "pierwszą rzeczą, o jaką zadba, będzie budowa systemu obrony rakietowej w Polsce i Czechach, i nie obchodzi mnie, jakie ma tu obiekcje Putin". Kandydat Demokratów Barack Obama zapowiada, że "zaoszczędzi dziesiątki miliardów dolarów, rezygnując z inwestowania w niesprawdzone technologie, takie jak system obrony rakietowej".

jesień 2007 - rząd Donalda Tuska ogłasza nową strategię w rokowaniach z Amerykanami. Warszawa domaga się instalacji baterii rakiet Patriot, dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa oraz pomocy USA w modernizacji polskiej armii.

czerwiec/lipiec 2008 - bez konsultacji z MSZ do Waszyngtonu leci minister w Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga. Jej rozmowy w Departamencie Stanu są interpretowane jako próba wymuszenia na rządzie zawarcia porozumienia z Amerykanami jeszcze za kadencji George’a W. Busha. Kilka dni później główny negocjator Witold Waszczykowski ogłasza po rozmowach w Waszyngtonie osiągnięcie porozumienia z Amerykanami. Tę wiadomość dementuje szef MSZ Radosław Sikorski. A premier Tusk twardo domaga się spełnienia przez USA polskich warunków. Między Pałacem Prezydenckim a rządem dochodzi do ostrego konfliktu.

14 sierpnia 2008 - porozumienie Polski z USA w sprawie budowy tarczy antyrakietowej. Kilka dni wcześniej Amerykanie zasygnalizowali, że są gotowi umieścić na stałe w Polsce jedną baterię tarczy antyrakietowej. USA składają także Polsce gwarancje bezpieczeństwa.

2009 - najprawdopodobniej w okolicach Warszawy zostanie zainstalowana najpierw czasowo, a od 2012 r. na stałe jedna bateria rakiet Patriot.

przełom 2011/2012 - uruchomienie w Redzikowie koło Słupska bazy tarczy antyrakietowej.