Spotkanie to inicjatywa Donalda Tuska. Liderzy partii mają na nim rozmawiać przede wszystkim o wejściu Polski do ERM2 i strefy euro. Będą też szukać sposobów wyjścia z kryzysu.

Reklama

Co jeszcze różni PO i PSL - oprócz podejścia do kwestii zwiększenia deficytu? To sprawa opcji walutowych. Waldemar Pawlak przygotował propozycje, które zawierały trzy rozwiązania tego problemu. Pierwsze miało gwarantować stronom prawo do renegocjacji warunków umów, drugie pozwalałoby na odstąpienie od umowy, a trzecie - na unieważnienie z mocy prawa umowy na opcje. Od kilku tygodni propozycje Pawlaka nie mogą się jednak doczekać rozpatrzenia przez rząd. Zastrzeżenia do projektu Pawlaka zgłosiło troje ministrów, w tym minister finansów Jacek Rostowski.

>>> PSL zgłosi projekt ustawy o opcjach

Jarosław Kalinowski przyznaje, że spotkania koalicyjne odbywały się ostatnio rzadko i nie wpływało to dobrze na relacje między ugrupowaniami. "Trzeba rozmawiać" - podkreślił Kalinowski i dodał: "Nie jesteśmy jedną partią. To naturalne, że są między nami różnice".

Także politycy Platformy przyznają, że spotkań koalicyjnych było ostatnio "trochę mało". Deklarują, że chcą to zmienić, do czego krokiem ma być właśnie wtorkowa rozmowa.

W spotkaniu w kancelarii premiera oprócz Donalda Tuska wezmą udział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i prawdopodobnie szef gabinetu premiera Sławomir Nowak i wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

PSL reprezentować mają m.in. wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, minister w kancelarii premiera Eugeniusz Grzeszczak i szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Udział wicepremiera Waldemara Pawlaka - z ważnych powodów rodzinnych - nie jest potwierdzony.