"Odszedł wspaniały, szlachetny człowiek. Po dzielnej walce z bezwzględną chorobą zmarł profesor Zbigniew Religa - założyciel Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, wieloletni Przewodniczący Rady Fundacji i szef Instytutu Protez Serca, wybitny kardiochirurg, nauczyciel wielu lekarzy, autor pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca" - napisali pracownicy fundacji.

Reklama

"Był dla nas wzorem pracowitości, wytrwałości, determinacji w dążeniu do celu. To dzięki Jego wizji, uporowi i wysiłkom powstały komory wspomagania serca. Wiele osób zawdzięcza Mu życie. Pozostanie w naszej pamięci i sercach. Dziękujemy za wszystko, Panie Profesorze" - dodali.

>>> Religa: Jestem dumny z mojego życia

Ostatnio profesor był w bardzo złym stanie. Coraz większy kłopot sprawiało mu mówienie, a nawet siedzenie na łóżku. Zbigniew Religa w grudniu skończył 70 lat.

>>> Płakałam ze Zbigniewem Religą

Reklama

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo - badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

>>> Zbigniew Religa dla DZIENNIKA: Muszę tylko napisać testament

Reklama

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK był przewodniczącym jej rady fundacji, zrezygnował z tej funkcji z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. "Do końca był jednak informowany przeze mnie, ciągle się pytał, co i jak, i poganiał nas z tym wszystkim" - powiedział dyrektor Fundacji Jan Sarna.

>>> Umierał i był dzielny

W Zabrzu z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe - doczekać do przeszczepu. System jest powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już ponad 200 chorym. W Fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami dla dzieci.