>>> Posłuchaj, co minister mówi o spotkaniu Tuska z Obamą
"W czasie praskiego szczytu zaplanowano indywidualne spotkania Baracka Obamy z najważniejszymi przywódcami Unii. Wśród nich będzie także Donald Tusk" - mówi nam minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Premier chce wykorzystać te kilkadziesiąt minut na ustalenie, co Amerykanie zamierzają zrobić z planami budowy tarczy antyrakietowej.
>>> Republikanie bronią tarczy i Polski
Ze źródeł w Kancelarii Prezydenta dowiadujemy się, że rozmowy z Obamą o tym, czy w powstanie baza w Redzikowie, chce też przeprowadzić Lech Kaczyński na natowskim szczycie w Strasburgu, który odbywa się dwa dni wcześniej.
Clinton do Polski: Tylko spokojnie
Sekretarz stanu Hillary Clinton próbuje uspokoić polskie obawy. "Jako członek NATO poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze i jestem przekonana, że zdołamy porozumieć się we wszystkich sprawach. Mamy bardzo długie i głębokie stosunki z Polską, polskim rządem i polskim narodem" - dodała.
To odpowiedź na słowa Radosława Sikorskiego, że nasz kraj, angażując się w budowę tarczy, "może pożałować zaufania do Stanów Zjednoczonych”.
>>> Od tarczy ważniejsze jest NATO
Deklaracja Clinton niewiele jednak wyjaśniła. Ani w Kancelarii Prezydenta, ani w kancelarii premiera nikt nie jest w stanie jasno stwierdzić, czy Amerykanie chcą, czy nie chcą budować tarczy.
"To jest pytyjsko-salomonowa deklaracja. Może oznacza tylko, że Amerykanie chcą wypełnić zobowiązania wynikające z artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego. A może rzeczywiście myślą o budowie tarczy. Nie wiemy, na czym stoimy, a to jest bardzo kłopotliwa sytuacja" - przyznaje w rozmowie z DZIENNIKIEM zastępca szefa BBN Witold Waszczykowski.
Większym optymistą jest wiceszef MON Stanisław Komorowski, który prowadzi rozmowy z Amerykanami o tarczy. "Do końca tego roku do Polski przyjedzie z wizytą bateria rakiet Patriot. W kwietniu w Warszawie odbędzie się też kolejna runda rozmów o umowie w sprawie funkcjonowania bazy, być może decydująca" - dodaje.
>>> Klich: Na tarczę jeszcze długo poczekamy
Z naszych informacji wynika jednak, że i w tej technicznej sprawie wciąż nierozstrzygnięte pozostają najważniejsze kwestie - jak ta, czy Amerykanie obsługujący bazę mają płacić polskie podatki i podlegać polskim sądom.
Obama wciąż niezdecydowany
Głównodowodzący siłami NATO amerykański generał Bantz J. Craddock zapewnił w niedzielę w Brukseli, że budowa bazy w Polsce jest konieczna. Ale Ellen Tauscher, która ma zostać nowym zastępcą sekretarza stanu do spraw kontroli zbrojeń, dała do zrozumienia, że projekt ten nie jest dla Waszyngtonu priorytetem.