Inne

Jaki jest klucz układania list? Nikt nie ukrywa, że pod uwagę trzeba brać przede wszystkim rywali. I wielu liderów list wybieranych jest właśnie pod kątem strategii w danym okręgu wyborczym. Dlatego właśnie na Pomorzu, w mateczniku liberałów, gdzie PO ma pewną wygraną, nikt nie myśli o zmianie dotychczasowego lidera - pozostanie nim Janusz Lewandowski.

Reklama

Kliknij ikonkę po lewej stronie - zobacz mapę okręgów i politycznych przeciwników

Ale tam, gdzie zapowiada się ciężki pojedynek, PO szukała nowych atutów. Tak jest w Warszawie. Platforma postawiła na Danutę Huebner, unijną komisarz, co ma przy okazji pokazać ambicje PO dotyczące pozycji w Unii i zdobycia kilku ważnych foteli w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej. PO liczy jednocześnie, że Huebner jako była szefowa kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego pozwoli odebrać głosy lewicy. Tym bardziej że w stolicy SLD i centrolewica stoczą zażarty pojedynek. Wojciech Olejniczak ma rywalizować z Dariuszem Rosatim.

Reklama

>>>Oto drużyna Tuska do europarlamentu

Podobna sytuacja jest w Krakowie - tu PO długo szukała, kto może skutecznie zetrzeć ze Zbigniewem Ziobrą. Poprzednio polityk PiS wygrał starcia z mocnymi politycznymi rywalami: w 2005 r. z Janem Rokitą i dwa lata temu z Jarosławem Gowinem. PO liczy jednak, że jej jedynka, spokojna i merytoryczna Róża Thun, przerwie passę zwycięstw Ziobry.

Co ciekawe, w obu tym okręgach, mimo że PO chce zdominować PiS, to ma zamiar zdobyć dodatkowe głównie kosztem lewicy.

Reklama

PiS, które w poprzednich wyborach miało z prawej strony mocną Ligę Polskich Rodzin, postanowiło pokazać, że to ono teraz zdominuje prawą stronę sceny politycznej. Stąd w Łodzi i na Podkarpaciu na pierwszych miejscach znaleźli się byli posłowie LPR. Urszula Krupa w Łodzi będzie miała po lewej stronie mocne kobiety: Jolantę Szymanek-Deresz i Magdalenę Środę. Nakręcenie ostrego sporu ideologicznego może dać tu głosy lewicy i PiS kosztem PO.

Inną strategię przyjęło PiS na Śląsku. Do starcia w dużym okręgu z mocnymi i bardzo popularnymi kandydatami Jerzym Buzkiem i Adamem Gierkiem, ale niekojarzonymi bezpośrednio z pierwsza linią polityki, wyznaczony został debiutant Marek Migalski.

Mazowsze jest za to przykładem strategii PSL, które liczy na zwycięstwo z SLD w walce o trzeci mandat. Ludowcy wystawiali tu swojego najmocniejszego kandydata Jarosława Kalinowskiego. PSL wysyła swoich znanych polityków tam, gdzie mogą zdobyć tyle głosów, by przekroczyć wyborczy próg.

Wyborczy kalendarz przewiduje, że do 18 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza powinna poznać nazwiska kandydatów. Ale partie jak najszybciej chcą mieć ten etap za sobą. Do tej pory udało się to jedynie PSL. Pozostali, choć blisko finału, nadal muszą rozstrzygać wewnętrzne spory o kształt list.