Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił KT w kwietniu. Niektóre propozycje wzbudziły wówczas niezadowolenie partnerów społecznych - np. finansowanie urlopów przestojowych w czasie zmniejszonych zamówień w przedsiębiorstwie. Pakiet zawiera także nowe rozwiązania dotyczące m.in. elastycznego rozliczania czasu pracy, określenia maksymalnego okresu, na jaki można zawierać umowy na czas określony.

Reklama

Jeszcze przed posiedzeniem Tusk zapowiedział, że "nie przyjechał na negocjacje" i na komisji trójstronnej zaprezentuje stanowisko rządu w sprawie wzajemnych ustaleń pracodawców i związkowców.

"Jest zgoda wszystkich partnerów tego dialogu, że niektóre punkty będziemy w stanie szybko przeprowadzić, szczególne te, które dotyczą bezpośrednio zagrożonych miejsc pracy" - powiedział premier po spotkaniu.

Po posiedzeniu mówił, że porozumienia w niektórych z 13 punktów zostały prawie osiągnięte. Tak jest w przypadku płatnych urlopów postojowych, które będą finansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Środki mają być zagwarantowane do końca 2010 roku. "Być może przedłużymy finansowanie tej części pakietu, jeśli sytuacja kryzysowa będzie się przedłużać" - mówił premier po spotkaniu.

Reklama

Przyznał, że nie udało osiągnąć się porozumienia w sprawie na przykład podniesienia płacy minimalnej do 50 proc. pensji średniej. Nie ma też zgody na likwidację ustawy kominowej.Rząd przedstawi propozycje w tych sprawa na forum Komisji Trójstronnej do końca roku.

Związkowcy po spotkaniu zachowywali umiar i podkreślali, że teraz wiele zależy od dalszych rozmów i konkretnych ustaw, jakie będzie przygotowywać rząd.