Rywinowi już postawiono zarzuty dotyczące m.in. korupcji. Chodzi o sprawę kupowania fałszywych zwolnień lekarskich. Rywin to bohater jednej z najgłośniejszych afer III RP - został skazany w procesie "grupy trzymającej władzę".

Reklama

"Na zlecenie prokuratury apelacyjnej w Łodzi doszło dziś do zatrzymania Lwa Rywina w Warszawie" - powiedziała DZIENNIKOWI Bogumiła Tarkowska, wiceszef łódzkiej Prokuratury Apelacyjnej. Producent filmowy jest teraz wieziony do Łodzi.

Zatrzymanie ma związek ze sprawą rzekomego kupowania zwolnień lekarskich przez Rywina. Prokuratorzy badali już, czy w sprawę są zamieszani jego adwokaci.

"Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło czynności operacyjne w tej sprawie. Chodziło o przedstawianie fałszywych opinii biegłych i innych przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. W 2007 r. prokuratura łódzka rozpoczęła śledztwo" - mówi nam były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "W zamian za łapówki Rywin miał otrzymywać opinie biegłych o nieistniejących u niego chorobach, które zwalniały go z obowiązku uczestniczenia w przesłuchaniach lub rozprawach sądowych. Miało to na celu torpedowanie śledztw dotyczącego afery Rywina" - mówi Zbigniew Ziobro

Reklama

Luiza Zalewska: Tajemnice Lwa Rywina

W połowie maja 2007 roku "Rzeczpospolita" ujawniła, że podejrzany o płatną protekcję Konrad T. - według materiałów zgromadzonych przez łódzką prokuraturę - miał być pośrednikiem między lekarzami a adwokatem i rodziną Lwa Rywina.

Konrad T. opowiedział śledczym, że spotkał się z obrońcą producenta filmowego Markiem Małeckim i z synem producenta Marcinem, by uzgodnić, jakie zaświadczenia lekarskie są potrzebne dla załatwienia w latach 2005 -2006 przedterminowego wyjścia Lwa Rywina z więzienia.
Rywin został skazany na dwa lata więzienia za płatną protekcję - powołując się na "grupę trzymającą władzę" obiecał Agorze - wydającej "Gazetę Wyborczą" - zmiany w ustawie o RTV po myśli spółki, za co zażądał 17,5 mln dol. łapówki.
18 kwietnia 2005 Rywin rozpoczął odbywanie kary w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Zwolniony 1 czerwca 2005 roku po 43 dniach. Od listopada 2005 r. do listopada 2006 ponownie przebywał w zakładzie karnym. 14 listopada 2006, decyzją sądu, wyszedł warunkowo na wolność. Do 14 listopada 2008 r. podlegał okresowi warunkowemu.