zobacz infografikę "Do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych było 30 565 272 obywateli. Frekwencja wyniosła 24.53 proc" - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.
>>>PiS miażdzy Platformę w Ameryce
Komitety, które wprowadziły swoich kandydatów do PE to:
PO: 44.43 proc
PiS: 27.40 proc.
SLD-UP: 12.34 proc.
PSL: 7.01 proc.
Progu wyborczego nie przekroczyły Libertas, Samoobrona, Prawica RP, PPS, Naprzód Polsko, Centrolewica, Polska Partia Pracy oraz UPR.
>>>Libertas przegrał. Ale zapowiada walkę
Oto kandydaci, którzy zdobyli mandat do PE:
PO: 25 europosłów
1. BORYS Piotr, Dolny Śląsk, Prawnik i były wicemarszałek woj. dolnośląskiego,
2. BUZEK Jerzy, Śląsk, był premierem Polski w czasie rządu AWS w latach 1997-2001. Od 2004 roku był eurodeputowanym. Jest kandydatem PO na szefa Parlamentu Europejskiego.
4. HANDZLIK Małgorzata, Śląsk, obecna europosłanka PO.
5. HIBNER Jolanta, Mazowsze, działaczka samorządowa. Przez 8 lat była radną Warszawy. Posłanka PO dwóch ostatnich kadencji. W Sejmie zajmowała sie tematyką ochrony Środowiska oraz Unii Europejskiej.
5. HUEBNER Danuta Maria, Warszawa, była członkiem PZPR. W rządzie Leszka Millera miała tekę minister ds. europejskich. Była też szefową Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Potem została pierwszym polskim komisarzem w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej.
6. JAZŁOWIECKA Danuta, Dolny Śląsk, posłanka V i VI kadencji
7. JĘDRZEJEWSKA Sidonia, Wielkopolska, od 2008 jest podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Należy do Platformy Obywatelskiej
8. KACZMAREK Filip, Wielkopolska, od 1991 do 1993 był posłem I kadencji z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Należał następnie do Unii Wolności, w 2001 przystąpił do PO. W 2004 r. został deputowanym do Parlamentu Europejskiego wybrany z listy Platformy Obywatelskiej.
9. KOLARSKA-BOBIŃSKA Lena, Lubelszczyzna, Socjolog, szefowa Instytutu Spraw Publicznych,
10. LEWANDOWSKI Janusz, Pomorze, polski ekonomista i polityk z grupy gdańskich liberałów, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych, deputowany do Parlamentu Europejskiego wybrany z listy Platformy Obywatelskiej w 2004 r..
11. LISEK Krzysztof, Warmia, Mazury i Podlasie, szef Komisji Spraw Zagranicznych. Założyciel i były szef NSZ.
12. ŁUKACIJEWSKA Elżbieta, Podkarpacie, to ona pokonała Mariana Krzaklewskiego z rejonu Podkarpacia, sprawiając największą niespodziankę tej kampanii wyborczej.
13. MARCINKIEWICZ Bogdan, Śląsk, bezpartyjny przedsiębiorca
14. NITRAS Sławomir, Pomorze Zachodnie, szczeciński działacz Platformy. Poseł tej partii dwóch ostatnich kadencji. Był typowany na rzecznika rządu Donalda Tuska.
15. OLBRYCHT Jan, Śląsk, deputowany do Parlamentu Europejskiego wybrany w 2004 r. z listy Platformy Obywatelskiej. Samorządowiec i socjolog, ekspert w zakresie funduszy europejskich.
17. PROTASIEWICZ Jacek, Dolny Śląs, były poseł na Sejm. Od 2004 eurodeputowany. Był szefem sztabu wyborczego Donalda Tuska podczas wyborów prezydenckich w 2005.
18. SARYUSZ-WOLSKI Jacek, Łódź, w 2004 został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego z listy PO. Od 2007 pełnił funkcję przewodniczącego komisji spraw zagranicznych PE.
19. SKRZYDLEWSKA Joanna, Łódź, posłanka PO bez doświadczenia ws. polityki zagranicznej. Związana z łódzkim biznesem. Miała najlepszą kampanię w Łodzi.
20. SONIK Bogusław, Małopolska, obecny europoseł.
21. THUN Róża, Małopolska, ekspert w dziedzinie Unii.
21. TRZASKOWSKI Rafał, Warszawa, ekspert ds. europejskich i wykładowca akademicki. Doradca Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (2004-2009).
22. WAŁĘSA Jarosław, Pomorze, poseł PO dwóch ostatnich kadencji. W Sejmie zasiadał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych.
23. ZALEWSKI Paweł, Warszawa, w czasie rządów PiS przedowniczył komisji spraw zagranicznych. W 2007 r. został zawieszony w prawach tej partii za krytykę polityki ówczesnej szefowej MSZ Anny Fotygi. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego został członkiem PO.
24. ZASADA Artur, Pomorze Zachodnie, prawnik, szef klubu radnych PO w Zielonej Górze.
25. ZWIEFKA Tadeusz, Kujawy, popularny prezenter "Wiadomości" TVP. W 2004 r. został wybrany eurodeputowanym z list PO.
PiS: 15 europosłów
1. BIELAN Adam, Mazowsze, poseł AWS, potem PiS. Od 2004 sprawuje mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego W 2007 r. został wybrany wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Pełni funkcję rzecznika prasowego PiS.
2. CYMAŃSKI Tadeusz, Pomorze, od 1997 sprawuje mandat posła na Sejm, początkowo z listy Akcji Wyborczej Solidarność potem PiS. W sejmie zajmował się polityką społeczną, zasiadał też w komisji zdrowia
3, CZARNECKI Ryszard, Kujawy. Do samego końca ważyłu się losy jego mandatu. Jego start z regionu Kujaw wywołał bunt w lokalnych strukturach PiS. Obecny europoseł.
4. GRÓBARCZYK Marek, Lubuskie i Pomorze, były minister gospodarki morskiej.
5. KAMIŃSKI Michał, Warszawa, były poseł. W Sejmie zajmował się polityką zagraniczną i rolnictwem. W PiS od 2002 r.. W 2004 r. został eurodeputowanym tej partii. W 2007 r. złożył mandat i został prezydenckim ministrem odpowiedzialnym za politykę medialną.
6. KOWAL Paweł, Małopolska, poseł na Sejm dwóch ostatnich kadencji, były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS
7. KURSKI Jacek, Warmia, Mazury i Podlasie, dziennikarz i polityk, poseł na Sejm dwóch ostatnich kadencji. W styczniu 1993 opublikował napisaną wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów z politykami związanymi z rządem Jana Olszewskiego na temat kulisów odwołania gabinetu w czerwcu 1992. Rok później zrealizował film Nocna zmiana poświęcony tej samej tematyce. Brał udział w kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego w trakcie wyborów prezydenckich w 2005 r.
8. LEGUTKO Ryszard, Dolny Śląsk, senator i wicemarszałek Senatu , przez trzy miesiące w 2007 minister edukacji narodowej, były prezydencki minister odpowiedzialny za eduakcję i kulturę.
9. MIGALSKI Marek, Śląsk, politolog, wykładowca, komentator polityczny
10. PIOTROWSKI Mirosław, Lubelszczyzna, historyk, prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, współpracuje z mediami Rydzyka "Naszym Dziennikiem", Telewizją Trwam i Radiem Maryja. W 2004 r. został eurodeputowanym z list LPR
11. PORĘBA Tomasz, Podkarpacie, w 2004 r. rozpoczął pracę w Parlamencie Europejskim najpierw jako doradca Grupy UEN w Komisji Rozwoju Regionalnego, a od 2006 r. jako Główny Doradca Grupy UEN w Komisji Spraw Zagranicznych. Był rzecznikiem prasowym PiS w Parlamencie Europejskim. Związany z tą partią od 2003 r..
12. SZYMAŃSKI Konrad, Wielkopolska, na początku lat 90. był wiceprezesem zarządu Młodzieży Wszechpolskiej. Od 2000 do 2002 był redaktorem programowym TV Puls. W 2004 r. uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości
13. WŁOSOWICZ Jacek, Małopolska, w 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat senatorski w okręgu kieleckim. W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.
14. WOJCIECHOWSKI Janusz, Łódź, były prezes Najwyższej Izby Kontroli, były poseł i wicemarszałek Sejmu, Od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego.
15. ZIOBRO Zbigniew, Małopolska, poseł PiS nieprzerwanie od 2001 r.. Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie PiS. Zasiadał w komisji śledczej zajmującej się tzw. aferą Rywina.
SLD-UP: 7 europosłów
1. GERINGER D'OEDENBERG Lidia, Dolny Śląsk, Była dyrektor festiwalu Wratislavia Cantans, obecna europoseł
2. GIEREK Adam, Śląsk, były senator z rekomendacji UP, dotychczasowy europoseł, syn Edwarda Gierka. pierwszego sekretarza PZPR.
3. LIBERADZKI Bogusław, Zachodniopomorskie, były minister transportu, obecny europoseł.
4. OLEJNICZAK Wojciech, Warszawa, Były szef SLD i były minister rolnictwa.
5. SENYSZYN Joanna, Małopolska, była wiceprzewodnicząca SLD.
6. SIWIEC Marek, Wielkopolska, były współpracownik Aleksandra Kwaśniewskiego, obecny europoseł.
7. ZEMKE Janusz, Kujawy, były wiceminister obrony narodowej, obecny poseł SLD.
PSL: 3 europosłów
1. GRZYB Andrzej, Wielkopolska, wieloletni poseł PSL.
2. KALINOWSKI Jarosław, Mazowsze, były wicepremier w rządzie Leszka Millera. Obecny wicemarszałek Sejmu.
3. SIEKIERSKI Czesław, Małopolska, były wiceminister rolnictwa, obecny europoseł.