Oto, czego Rosja może zażądać od Polski

Zgodnie z konwencją chicagowską Rosjanie mogą zażądać od Polski wprowadzenia w życie zaleceń z raportu MAK. Rząd zdaje sobie sprawę, że postawi to nas w niezręcznej sytuacji, skoro podważamy ustalenia tego raport. 

wróć do artykułu
 • ~tusk na taczke
  (2011-01-20 07:47)
  10 Kwietnia: Kto skierował generałów do Tupolewa?

  Pomimo długich miesięcy dyskusji i (nie)wielu kompetentnych artykułów na temat detali dotyczących śledztwa w sprawie Katastrofy Smoleńskiej nigdzie nie natknęłam się na jednoznaczną odpowiedź na tytułowe pytanie. Możliwe, że wojskowi prokuratorzy wiedzą, ale wiadomo, że nie powiedzą. Może się to komuś wydawać dziwne, ale nie spodziewam się, żeby żmudna praca wojskowej prokuratury wniosła do sprawy choćby odrobinę światła.

  Przedwczoraj gościem Polonii nowojorskiej była p. minister Fotyga. Spotkanie przebiegło w ciepłej i serdecznej atmosferze,a pani minister odpowiadała na pytania z sali szeroko i nadzwyczaj kompetentnie. O czym wiem z drugiej ręki. Wszystko do chwili, gdy ktoś z tylnych rzędów zapytał o zepsutą Casę i o to, kto skierował generałów do tutki. Pani minister nie wiedziała. Przypuszczam, że zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza też nie wie. Ja też nie wiem, choć nie jestem zespołem.

  I dlatego pytam:
  Kto skierował generałów do prezydenckiego Tupolewa?

  Co konkretnie zepsuło się w Casie, którą mieli lecieć do Smoleńska?

  Kto miał siedzieć za sterami Casy?

  Jacy mechanicy mieli nad Casą dyżurną opiekę?

  Gdzie jest protokół usterki?
  Pytanie wrzuciłam w wirtualną przestrzeń i otrzymałam m.in. taką odpowiedź:
  Y40 z dziennikarzami wyleciał jako pierwszy dużo wcześniej.

  CASA miała lecieć z generalicją ale "KTOŚ" zdecydował, że mają lecieć razem z Prezydentem. Na pewno tym KTOŚ-iem nie był Prezydent. Opóźnienie wynikło właśnie z powodu przesiadki generalicji.
  Więc powstaje generalne pytanie:
  KTO, WBREW REGULAMINOWI I POMIMO ZNANEJ KATASTROFY, KAZAŁ GENERALICJI WEJSC NA POKLAD CASY?

  A następnie:


  KTO, WBREW REGULAMINOWI, KAZAŁ GENERALICJI WEJSC NA POKŁAD TUPOLEWA?


  Odpowiedź – jak przypuszczam – mimo ślamazarnej pracy – znają wojskowi prokuratorzy. Zna tę odpowiedź także na pewno szef BORu oraz na 200 procent SKW. Ale może też wiedzieć pan poseł Kowal, który Prezydenta wówczas odprowadzał.

  Myślę również, że kto, jak kto, ale minister Bogdan Klich, jako bezpośredni przełożony wszystkich poległych generałów, także zna odpowiedź na te pytania. Gdyby było inaczej, to byłby najmniej kompetentną osobą na stanowisku, które nadal zajmuje. A skoro zajmuje, to odpowiedź na to pytanie zna niewątpliwie także jego przełożony, czyli premier Tusk.

  A ponieważ krąg osób znających odpowiedź na to pytanie wcale nie jest mały, jestem pewna, że wypłynie ona pewnego dnia na światło dzienne.

  Bo takie są święte Prawa Natury
 • ~Czy interes Rządu RP jest interesem Polski?
  (2011-01-20 08:06)
  Zastanawiam się dlaczego Rząd jaśnie oświeconej RP od samego początku nie zakwestionował udziału komisji MAK w tej sprawie ? Tylko coś bajdurzył o miłości polsko - rosyjskiej, o poprawi stosunków? Mam wrażenie,że taki raport MAK jest na rękę rządowi RP. Jednocześnie proszę nie mylić interesu Rządu RP z interesem państwa polskiego, bo ta sytuacja potwierdza, że te interesy są rozbieżne.
 • ~kssen
  (2011-01-20 11:51)
  wiesiu 13 Przeczytałem pól wpisów i trafiłem na Twoj. Wiesz, taka przewidywalność działa stabilizująco, na psychikę - nie szkodzi ze troll i w sumie głupawy, ale piszesz zawsze to samo - kolejność zdań czasem sie zmienia, masz w zapasie nie wiecej niż 200 słow, piszesz nie o faktach które niekiedy trudno pojąć [w stosunku do Ciebie kłania się slowo "niemożliwe"], tylko o swoich prostych i nieskomplikowanych uczuciach. Jeżeli o mnie chodzi możesz pisać
 • ~albtraum
  (2011-01-20 10:32)
  Rodacy, Tusk wyraznie powiedzial, ze w wyborach Polacy sie wypowiedza, kto ich przekonal w sprawie Smolenska.
  Wiec pokazmy mu, ze Tusk nie przekonal do nicuego myslacej czesci narodu. A lemingow do niczego przekonywac nie trzeba bo oni wlasnych przekonan nigdy nie mieli i miec nie beda.
  Tylko dlaczego tacy maja nam, normalnym obywatelom narzucac swoj punkt widzenie ?
 • ~PO = prawdziwy OBCIACH !!!
  (2011-01-20 10:30)
  "Sytuacja w kontaktach między Warszawą i Moskwą może się jednak zaognić, gdy Rosjanie wezwą Polskę do przestrzegania zaleceń raportu MAK. Takie prawo daje im załącznik 13 do konwencji chicagowskiej."
  A KTO sie na to zgadzal???
 • ~todd
  (2011-01-20 09:20)
  sekta Rudego conDonka przePOtwarza się w "paletę śmieci" a dla odpornych na wiedzę Płemieł założy nową partię
  "ZWdB - Zieloną Wyspę dla Baranów". On pastuchem a Baranami młodzi ... z wielkich miast.
 • ~Może należy wyczekiwać na sposobność ?
  (2011-01-20 09:11)
  Może w ramach odwetu, tak często stosowanego przez Ruskich, należałoby wyczekiwać na Rosyjską delegację i skierować ich we mgłę w szczere pole. Wtedy ekspertami w sprawie byliby Donaldinio i jego koledzy.
 • ~wzc
  (2011-01-20 08:57)
  teraz pomyślcie Polacy kto wami rządzi Premier iPrezydent z ich wypowiedzi wynika że niedaj boże doszło by do wojny teoretycznie to oni niedość ze zostawili by narud samemu sobie ale pierwsi by kolaborowali przeciwko swojemu narodowi kóry wynius tych zaprzańców do najwyrzszych urzędów w państwie
 • ~eys
  (2011-01-20 08:42)
  Należy się spodziewać też rachunku za złomowanie na lotnisku wraka samolotu, bo nikt nie upominał sie o niego. podobnie jak zwrotu kosztów za postawienie namiotu. Zapłaca, bo w imie dobrosąsiedzkich stosunków nie należy Rosji draznić.
 • ~W.P.
  (2011-01-20 08:41)
  Tusk jest tak ZAKOMPLEKSIONY, że już trzyma go tylko STRACH. Przed Putinem. Przed Merkel. Przed Unią Europejską. Przed samym sobą, bo nie wie jakie będa SKUTKI jego działania lub niedziałania. TO ZASTRASZONY PACAN, ALE GROŻNY. ON ZE STRACHU RŻNIE W PORTKI, A SZKÓD MOŻE ZROBIĆ DUŻO. Będzie trzymał się WADZY, bo wie, że będzie prędzej (oby tak było) cz póżniej PIERDZIAŁ W PASIAK !!!
 • ~re Wiesio13 bicz na pisiory
  (2011-01-20 08:40)
  ~Wiesio13 bicz na pisiory2011-01-20 08:13
  MAK i tak obszedl sie z nami laskawie...
  gdyby to byla komisja miedzynarodowa - wnioski bylyby jeszcze bardziej miadzace
  I tak zostanie wstyd na caly swiat...a zamiast wyciagac wnioski-wznieca sie kolejna awanture antyrosyjska
  A winny lezy na Wawelu - co za kraj .!!
  A..ciemny lud sluchal...szczekaczki rydzyka
  i.. kasiorke wysyla...
  o to chodzi w tej katastrofie . Imperium rydzykowo- kartoflowe jest antypanstwowe


  O obiektywność tutaj chodzi, a nie o miażdżenie przez wnioski. Twoja uległość w stosunku do Ruskich jest zastanawiająca. Mówiąc Rząd RP nie mów my, bo prawdziwi mieszkańcy tego kraju odcinają się od Rządu RP w tej sprawie.
 • ~Ingo
  (2011-01-20 08:31)
  No to znależliśmy się z ręką w nocniku.
  Brawo Tusk , brawo Platforma.
  W odniesieniu do Sejmowego wystąpienia Tuska
  to ponieważ wg Niego wszystko gra, to powinien
  jeszcze założyć czapeczkę i szalik z napisem Polska, pomachać
  Narodowi i zaśpiewać jak to robią kibice po przegranych meczach-
  - Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało ...
 • ~TFU
  (2011-01-20 08:25)
  Sorry, JAKIM CUDEM !?!?!?
  Wczoraj sie dowiedzieliśmy, że MAK NIE JEST agencją rządową Rosji i JEGO USTALENIA nikogo nie opbowiązują !!!
  Panowie, mniej dzienniKURstwa, więcej dzienniKARstwa !!!
 • ~Wiesio13 bicz na pisiory
  (2011-01-20 08:13)
  MAK i tak obszedl sie z nami laskawie...
  gdyby to byla komisja miedzynarodowa - wnioski bylyby jeszcze bardziej miadzace
  I tak zostanie wstyd na caly swiat...a zamiast wyciagac wnioski-wznieca sie kolejna awanture antyrosyjska
  A winny lezy na Wawelu - co za kraj .!!
  A..ciemny lud sluchal...szczekaczki rydzyka
  i.. kasiorke wysyla...
  o to chodzi w tej katastrofie . Imperium rydzykowo- kartoflowe jest antypanstwowe
 • ~ulek
  (2011-01-20 07:31)
  A czego oni moga jeszcze zadac? Tuskomatol z Pawlakiem anulowali miliardowy dlug za przesyl gazu, podpisali umowe na gaz wygodna dla kacapow, chca zagarnac dochodowy Lotos, zamkneli doplyw ropy do Mozejek o czym dowiadujemy sie przypadkiem, uniemozliwili doplyw duzych statkow na terminal LNG w Szczecinie itd,itd
 • ~zelek_akuku
  (2011-01-20 07:55)
  rzad cieciow
 • ~ale to juz koniec PO
  (2011-01-20 07:18)
  A moze najpierw cofnie sie do 2005

  I spróbuje samodzienie przesledzic, kto i co robil, aby zniszczyc autorytet Pezydenta, aby ludzi zahipnotyzowac na strach przed ciemnogrodem, powzechna inwigilacja i pobudkami niewinnych ludzi 6 rano?

  Kto osmieszal wszystko, co zostal przez Pis i braci zaproponowane?

  Prosze poszukac, tylko nie w komentarzach, a w bezposrednich relacjch???

  Wszystko jest udokumentowane, ja dokladnie pamietam, jak dzien po wyborach TVN 24, Tok fm, wyborcza, przemówili do mnie jezykiem sugerujacym i wplywajacym na moje postrzeanie rzeczywistosci.
  Zaczela sie nachalna medialna kreacja, ja sie na tym znam, stra wyga jestem, wiec nie kupilam ani jednej zdury, ale z przerazeniem patrzylam na moch znajomych, jak popadaja jeden po drugim w hipnotyczny trans, w którym mieli nienawidzic i bac sie braci.

  Bracia chcieli rozprawic sie z nomenklatura, a nomnklatura nie chciala rezynowac z wplywów i dobrobytu, wiec signeli po stare metody propagandy, ubierajac je w szaty rozwoju, nowoczesnosci, demokracji i innych bzdur, które w naszym kraju nie funkcjonuja poprawnie, wlasnie ze wzgledu na dzalalnosc zbyt szybko chapiacej nomenklatury...

  To zbyt szybkie chapanie, bylo jednym z czynników, które ich zdemaskwaly, ale oni nie takie rzeczy potrafia maskowac...

  A Tusk Drogi Panie/ni i Komorowski to sa idealne marionety, oni sami zadnych deyzji nie podejmuja i nigdy nie podejmowali, to sa zwykle mapety...

  Prosze niech Szanowny Pan /ni wylaczy TV, chociaz na tydzien, zobaczy Pan róznice kolosalna w postzeganiu rzeczywistsci.

  Pozdrawiam.
  ps
  DZIS JUZ NIE STRASZY NAS SIE kACZYNSKI
  JEST NOWY STRASZAK
  ROSJA
 • ~UWAGA!!!
  (2011-01-20 07:12)
  Czym straszy Tusk, czyli sejmowy cyrk.

  Do domu człowiek wraca, po ciężkim dniu, włącza kanał informacyjny i na co trafia?

  To, co się działo (dzieje) dziś w Sejmie jest niewiarygodne. Chciałabym odnieść się tutaj do słów Słońca Peru, przecież to on "decyduje co jest polską racją stanu".

  Przyzwyczaił nas premier, że Jarosław Kaczyński i PiS jest zły, straszny, że należy się go bać i głosować na PO. Otóż okazuje się dziś, że te strachy, przez które Tusk spać po nocach nie może zwiększyły swą liczebność o następny. Premier powiedział dziś:

  "Ja wówczas i dzisiaj nie mam wątpliwości, że dla Polski lepiej znać prawdę i nie mieć wojny, niż znać prawdę i mieć wojnę."

  Co takim zdaniem daje do zrozumienia? Że jakiekolwiek żądania, oczekiwania, twardy, zdecydowany kurs, skończyłby się wojną z Rosją. Dlatego Polska nie może wymagać, a Polacy nie mogą oczekiwać czegoś ponad to, co od Rosji otrzymaliśmy. Ba, premier uratował nas przed wojną! Prawdziwy mąż stanu.

  Straszenie wojną ma jednak związek ze straszeniem Jarosławem Kaczyńskim, który to wg Tuska taką politykę by reprezentował, dlatego powinniśmy dziękować za to, że mamy takiego premiera jak Tusk.

  Sprawa jest niebezpieczna, znów jest to szantaż, granie na emocjach, strachach, żadnych odniesień do spraw merytorycznych, do faktów. Tylko pobudzanie lęków i obaw. A Polacy wojny nie chcą, już się do spokoju przyzwyczaili.

  Pytanie pojawia się jeszcze jedno, czy faktycznie poznanie prawdy w sposób odmienny niż poddawanie się Rosji, twarda walka o wszystko, co jest własnością państwa polskiego doprowadziła by do wojny?

  Ja osobiście zgadzam się z diagnozą Jarosława Kaczyńskiego w tej kwestii. Mówi on tak:

  "I nie straszcie nas wojną. To nie jest, proszę państwa, w polityce tak, że jeżeli ktoś jest zdecydowany i twardy, szczególnie w takich sprawach, to na tym przegrywa. Na tym się, proszę państwa, wygrywa. Żadne wojny nam tutaj nie grożą. Rosjanie są dzisiaj słabnącym państwem, które musi się liczyć także z opinią międzynarodową."
 • ~dziadowski rzad
  (2011-01-20 07:10)
  Posel za Slaska zadaje pytanie...

  Posel Platformy ze Slaska, niejaki Rzymelka / ten z kamieniem u szyi / zadal bardzo madre dwa pytania. Pierwsze: Kto zgodzil sie na start samolotu z Warszawy, mimo spóznienia i zlej pogody w Smolensku /!/ . I drugie: Kto z W a r s z a w y kazal zalodze ladowac po komendzie pilota: "odchodzimy".

  Ludzie, czy nam sie to wszystko sni?
 • ~elektryk
  (2011-01-20 16:51)
  Po prostu, TERAZ - - - DURNIA MAMY ZA PREZYDENTA A DUPKA - ZA PREMIERA.

Może zainteresować Cię też: