Stosunki w koalicji nie są najlepsze od expose premiera - pisze "Rzeczpospolita". Ludowcy zaczęli kwestionować niektóre propozycje reform i przedstawili alternatywne pomysły. Według gazety, łakomym okiem na współpracę z Platformą Obywatelską patrzy SLD.

Reklama

Testem dla nowej koalicji może się okazać porozumienie medialne - ocenia gazeta. Jak mówi jej informator z Woronicza, w rozmowach bierze udział także Ruch Palikota, ale nie wiadomo, czy zdecyduje się na współpracę z PO. Wizerunkowo jest im to nie na rękę - podkreśla.

Obie opozycyjne partie zaprzeczają, by prowadziły rozmowy. Nie wejdziemy w żaden układ koalicyjny z PO, bo Platforma zachowuje się skandalicznie - mówi Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Z kolei Dariusz Joński z SLD zapewnia: To absolutnie niemożliwe. Nie przewidujemy koalicji z Platformą ani medialnej, ani żadnej innej.

Polityk z otoczenia Grzegorza Schetyny obawia się, że ktoś z otoczenia Donalda Tuska może chcieć nowego rozdania. Część tych osób nie jest posłami, więc niczym politycznie nie ryzykują. A dla PO mogłoby się to skończyć katastrofalnie - ocenia.

Niektórzy politycy PO przyznają jednak, że rozmowy z lewicą o TVP to raczej straszak na PSL. Kilka osób chce nowego rozdania i rozpowiada o konfliktach. Donald przeczołguje PSL, by było tak posłuszne jak Platforma - mówi poseł PO.

Także ludowcy zdają sobie z tego sprawę. Tusk chce utemperować Pawlaka. Ale zerwanie koalicji skończyłoby się wielką awanturą, bo PO i SLD miałyby tylko jeden głos większości w Sejmie - ocenia znany polityk PSL.