Jak informują "Moskowskije Nowosti", Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem. Dziennik precyzuje, że tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Wyrok ma zostać ogłoszony w poniedziałek. "Moskowskije Nowosti" powołują się na anonimowe źródła w Strasburgu.

Reklama

Wydaje mi się rzeczą absolutnie niemożliwą, aby te informacje, które przyszły z prasy rosyjskiej, mogły zyskać walor "smutnej" prawdy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wcześniej złożył kwiaty pod krzyżem katyńskim na warszawskich Powązkach.

Prezydent mówił też o niepewności, lekkiej konsternacji z powodu informacji, która przyszła z prasy rosyjskiej o podobno już jakby zapowiadanych decyzjach Trybunału w Strasburgu.

Gdyby się okazało z nieznanych dla mnie i niezrozumiałych, i nieakceptowanych powodów, że trybunał międzynarodowy uznałby brak odpowiedzialności za przywództwo (Józefa) Stalina dzisiaj, po upływie lat, kiedy jednak jest ciągłość państwowości rosyjskiej zachowana, to oczywiście istnieje droga odwoławcza i o tym warto pamiętać - zaznaczył prezydent.

Podsekretarz stanu w MSZ Maciej Szpunar zapewnił, że Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 16 kwietnia nie będzie się zajmował kwestią odpowiedzialności Rosji za zbrodnię katyńską z 1940 r., oceni natomiast postępowanie jej władz wobec krewnych ofiar Katynia.

Reklama