Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych dokonany zostanie przegląd realizacji programu współpracy obu państw. Program został przyjęty w zeszłym roku w związku z 20. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W programie zapowiedziano około 100 wspólnych przedsięwzięć.

Reklama

Najważniejszym tematem rozmów Tuska i Merkel będą jednak sprawy UE, w tym walka z kryzysem euro, tocząca się debata o przyszłości Unii, a także wieloletni budżet unijny na lata 2014-2020, który ma zostać uzgodniony na szczycie w Brukseli w przyszłym tygodniu. Niemcy, które najwięcej wpłacają do unijnej kasy, sprzeciwiają się zwiększaniu wspólnych wydatków - szczególnie, że w obliczu kryzysu zadłużenia w eurolandzie wiele państw zmuszonych jest do drastycznych oszczędności. Polska jest przeciwna ograniczaniu środków UE na politykę spójności.

W ocenie Polski najlepszym projektem budżetu UE na lata 2014-2020 jest propozycja budżetu przygotowana przez Komisję Europejską, który zakłada wydatki Unii na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro.

Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy - z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Największych cięć chce Wielka Brytania, a brytyjski premier David Cameron zagroził nawet, że zawetuje porozumienie budżetowe. Natomiast cypryjska prezydencja zaproponowała niedawno minimum 50 mld euro cięć w nowym unijnym budżecie, co jest - w ocenie polskiego rządu - propozycją nie do przyjęcia.

Na środowe konsultacje do Berlina przyjadą także polscy ministrowie: SZ Radosław Sikorski, finansów Jacek Rostowski, spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, obrony Tomasz Siemoniak, transportu Sławomir Nowak, nauki Barbara Kudrycka, środowiska Marcin Korolec oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Resorty gospodarki i pracy będą reprezentowane na szczeblu podsekretarzy stanu. Ponadto premierowi towarzyszyć będą pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski oraz szef KPRM Tomasz Arabski.

W obecności Merkel i Tuska ministrowie transportu obu państw podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej przez polsko-niemiecką granicę państwową. Połączenia kolejowe między Polską a Niemcami należą do kontrowersyjnych tematów w stosunkach między oboma krajami. Niemcy nie zmodernizowali dotychczas odcinków torów na trasach w kierunku Wrocławia i Szczecina, przez co zmodernizowane trasy po polskiej stronie granicy nie są w pełni wykorzystywane. Podróż pociągiem między Berlinem a Wrocławiem trwa obecnie dłużej niż przed wojną.

Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński poinformował PAP, że umowa umożliwia zawieranie przez zainteresowane podmioty porozumień z zakresu przewozów kolejowych oraz aktywizuje współpracę dotyczącą realizacji wzajemnej komunikacji kolejowej.

Reklama

Podczas konsultacji międzyrządowych planowane jest też podpisanie umowy o współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz deklaracji w sprawie Fundacji "Krzyżowa". Według rzeczniczki prasowej ministerstwa finansów Wiesławy Dróżdż podczas konsultacji międzyrządowych dojdzie do spotkania szefa resortu Jacka Rostowskiego z ministrem finansów RFN Wolfgangiem Schauble.

Dróżdż poinformowała PAP, że agenda spotkania ministrów finansów obejmuje sytuację makroekonomiczną w UE oraz w obu państwach, unię bankową, raport szefa Rady Europejskiej "W kierunku prawdziwej unii gospodarczej i walutowej", budżet UE w kontekście negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych oraz podatek od transakcji finansowych.

Tematem rozmów Tomasza Siemoniaka z ministrem obrony Niemiec Thomaem de Maiziere ma być współpraca w ramach UE, NATO i przedsięwzięć dwustronnych - poinformował PAP rzecznik MON ppłk Jacek Sońta. Ministrowie będą rozmawiać również o obronie powietrznej, modernizacji polskich sił zbrojnych, w tym Marynarki Wojennej RP, a także o doświadczeniach Niemiec w tych obszarach.

Rozmowy będą również dotyczyć unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE oraz kolejnego etapu obecnego cyklu planowania obronnego NATO, a także planowanych na przyszły rok w Polsce i krajach bałtyckich przyszłorocznego ćwiczenia sił odpowiedzi NATO Steadfast Jazz.

Sońta przypomniał, że w ubiegłym roku podpisano polsko-niemiecką Deklarację Polityczną dotycząca m.in. współpracy obronnej. Na ukończeniu są ustalenia w sprawie dyżuru polsko-niemiecko-francuskiej Grupy Bojowej UE, zaplanowanym na przyszły rok.

Rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska, podkreśliła, że szef resortu Marcin Korolec wspólnie z niemieckim ministrem Peterem Altmeierem dokonają podsumowania dotychczasowej współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie ochrony środowiska oraz zastanowią się nad kierunkami dalszej współpracy. W trakcie konsultacji omówione zostaną m.in. stanowiska obydwu krajów dotyczące polityki ekologicznej, klimatycznej oraz współpracy trójstronnej z krajami trzecimi.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski w Berlinie będzie rozmawiał z pełnomocnikiem niemieckiego rządu ds. Kultury i Mediów Berndem Neumannem na temat projektów bilateralnych i współpracy w Europie na rzecz kultury.

W środę po południu Tusk uda się po raz drugi w tym tygodniu do Brukseli, gdzie wieczorem zje kolację z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso; w czwartek spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. W piątek w Warszawie premiera czeka rozmowa z prezydentem Francji Francois Hollandem, który przyjeżdża z wizytą do Polski.