Karczewski wygłosił telewizyjne wystąpienie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, przypadającego 2 maja. Złożył całej Polonii życzenia z tej okazji.

Reklama

Zwracał się przede wszystkim do Polaków na Wschodzie. Zapewnił, że władze polskie zrobią wszystko, by zapewnić repatriację Polakom z tych obszarów do kraju.

Znajdziemy dla Was w nim miejsce. Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski, otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu - powiedział marszałek.

Mówił także o planach dokończenia w ciągu najbliższych 10 lat repatriacji Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

Przezwyciężymy dotychczasowe trudności. Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polski tych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin, którzy tego zechcą. A tych, którzy zdecydują się pozostać, wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem - podkreślał.

Poinformował, że jednym z pierwszych krajów, jaki zamierza w najbliższym czasie odwiedzić, jest Kazachstan. Zapowiedział spotkanie z władzami tego kraju i przekazanie prośby o wsparcie dla polskiego programu.

Z wielką przyjemnością odbędziemy spotkanie ze Związkiem Polaków w Kazachstanie. Będziemy na polskich cmentarzach. Odwiedzimy też tereny dotknięte powodzią, gdzie żyje polska społeczność, by poznać sytuację i przekazać niezbędną pomoc - zaznaczył Karczewski.

Zapowiedział także, że Polska będzie nadal troszczyć się o zabytki naszej kultury na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Będziemy też wspierać naukę języka polskiego i polskie szkolnictwo - mówił. Mówił również, że będzie zabiegać o to, by jak najszybciej została ukończona budowa Domu Polskiego we Lwowie.

Zachęcał też do powrotu Polaków, znajdujących się na Zachodzie. Będziemy się starać tworzyć takie warunki w kraju, by każdy tu znalazł swoje miejsce, mógł zaspakajać ambicje i realizować plany - podkreślał marszałek.

Apelował zarazem, by ci którzy jednak pozostaną za granicą, nadal służyli Polsce. Wasze sukcesy za granicą, wasza wysoka pozycja zawodowa i społeczna jest najlepszą wizytówką i promocją Polski w świecie. Zależy nam, aby młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają i tam zakładają rodziny, uczyli swe dzieci mówić po polsku. Bo język polski jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków" - apelował.

Karczewski poinformował też, że od przyszłego roku Senat znów będzie dysponował pieniędzmi budżetowymi na opiekę nad Polonią (przez jakiś czas dysponentem tych pieniędzy było MSZ - PAP). Dlatego, jak dodał, zaprosił środowiska polonijne do dialogu w sprawie najważniejszych potrzeb Polaków za granicą.