Zespół ekspertów ds. TK, powołany przez marszałka Sejmu, w piątek spotkał się na ostatnim posiedzeniu. Uzgodniono wszystkie dyskutowane kwestie merytoryczne i zespół przystąpił do prac redakcyjnych nad ostateczną wersją raportu, która będzie przekazana marszałkowi Sejmu i opinii publicznej.

Reklama

Zespół przygotował ocenę i rekomendacje dotyczące opinii Komisji Weneckiej i pewne propozycje, projekty prac. Ale w moim przekonaniu jeszcze trzeba dokonać pewnych szlifów, bo raport będzie, z tego co mi wiadomo, bardzo obszerny, bardzo pogłębiony. Taki, którego nie powstydziłoby się 20 Trybunałów Konstytucyjnych z prawdziwego zdarzenia – powiedział w niedzielę PAP Kuchciński.

Na pytanie, kiedy raport będzie publicznie dostępny, Kuchciński odpowiedział: Przypuszczam koniec czerwca, może początek lipca. Taką perspektywę widzę.

Bo, chciałbym jeszcze, żeby zespół skonsultował ten raport z kilkoma ekspertami międzynarodowymi - europejskimi i być może amerykańskimi. Aby porównać funkcjonowanie tych instytucji w państwach powiedzmy takich doświadczonych demokracji, a także w tych demokratycznych państwach, w których Trybunału Konstytucyjnego nie ma – podkreślił.

Kuchciński powiedział, że wskazał zespołowi kilka kierunków pracy. Przede wszystkim odniesienie się do równowagi władzy, po drugie odniesienie się w aspekcie suwerenności, w związku z tym, że instytucje europejskie nieuprawnione mają ambicje narzucania pewnej woli. I po trzecie – w kontekście pewnych rozwiązań konstytucyjnych – dodał.

Spodziewam się, że raport będzie także pewnym sygnałem, czy będzie zawierał pewne rekomendacje, tezy do pełnej ustawy, która uporządkuje znaczenia i rolę Trybunału Konstytucyjnego w naszym systemie ustrojowym. A to oznacza, że także odniesie się do potrzeby zmiany konstytucji – podkreślił.

Zespół powstał w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół TK. O opinię w sprawie noweli ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS zwrócił się do KW pod koniec grudnia ub.r. szef MSZ Witold Waszczykowski.

W marcu premier Beata Szydło przekazała opinię KW do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

Reklama

Eksperci wchodzący w skład zespołu to: prof. Jan Majchrowski, prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. dr hab. Bogumił Szmulik, prof. dr hab. Jarosław Szymanek.

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym - autorstwa PiS oraz autorstwa PSL. Teraz zajmie się nimi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Do prac w komisji trafił wcześniej trzeci projekt ustawy ws. TK, zgłoszony przez KOD jako obywatelski.