Donald Tusk w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską na antenie TVN24 przyznał, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i to, co dzieje się w Polsce jest bardzo skomplikowana. Jego zdaniem ciągłe zamieszanie wokół TK, to dla wielu liderów UE i NATO oznaki odchodzenia od klasycznej demokracji liberalnej. Dodał, że w tym sporze nie będzie udawał neutralności, bo od zawsze jest zwolennikiem klasycznej demokracji euroatlantyckiej, a nie wschodniego podejścia do zarządzania państwem, w którym jeśli się wygra wybory, to można robić wszystko. "W zachodniej demokracji władza jest ograniczona konstytucją - przyznał.

Reklama

Jego zdaniem jednak interwencja Komisji Europejskiej w sprawie TK,była "nieszczęśliwa". Tusk uważa bowiem, że w państwach członkowskich wspólnoty rośnie niechęć wobec prób Brukseli wtrącania się w wewnętrzne sprawy krajów UE. Nie podoba mu się też to, że Barack Obama będzie rozmawiał z prezydentem o Trybunale. Nie sądzę, by rolą USA, było wymuszanie decyzji dotyczących polityki wewnętrznej sojusznika - uznał.

Były premier uznał też, że o zmianach w ustroju państwa, polski rząd wielokrotnie usłyszy od przywódców państw NATO, którzy pojawili się na warszawskim szczycie. Trzeba pamiętać, że jeśli chce się być członkiem NATO i UE to należy mieć ten sam system wartości - stwierdził.

Tusk radził też opozycji, że powinna się wykazać odrobiną cierpliwości - jego zdaniem nawet takie programy, jak 500+ nie zwiększają znacząco poparcia dla PiS. Dlatego do następnych wyborów sytuacja na polskiej scenie politycznej może się mocno zmienić, a partia rządzącą będzie musiała oddać władzę.

Przyznał też, że jeśli zostanie wezwany przez komisję badającą aferę w sprawie Amber Gold, to pojawi się przed posłami. Mimo, że ta komisja powstała po to, by mnie ściągnąć do Polski i mi podokuczać. Ja się jednak jej nie boję. Niech obawiają się ci, którzy mnie wzywają - powiedział.

Szef Rady Europejskiej zabrał też głos w sprawie Brexitu. Zażartował, że jego wiernych fanów, Brexit to wina Tuska, jednak uznał, że za wynik referendum winę ponoszą elity Wielkiej Brytanii. Dogryzł też liderom PiS, że ich tezy, że Unia Europejska powinna bardziej ustąpić Wielkiej Brytanii, zaszkodziłyby Polakom, mieszkającym i pracującym na Wyspach. - stracili by oni wiele praw i przywilejów.