Szczerski dodał, że mimo opinii sceptyków, szczyt warszawski wykroczył poza decyzje szczytu w Newport, zmienił formułę bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej dzięki obecności sił NATO w regionie. "Prezydent podniósł poziom bezpieczeństwa na wyższy poziom" - powiedział Szczerski.

Reklama

Dodał, że na przeszkodzie do realizacji tego celu stały trzy potencjalne przeszkody: rozbicie jedności w Europie Środkowo-Wschodniej, "wyizolowanie Polski jako kraju problematycznego" oraz pokazanie niespójności w NATO.

Minister Szczerski powiedział, że moment krytyczny - jeśli chodzi o to, jakie sojusz podejmie decyzje - był między połową maja i połową czerwca. - To moment, w którym ważyły się losy tego, w jaki sposób będzie skonstruowana obecność NATO w Europie Środkowej i Wschodniej i w tym względzie, czy obejmie ona też Polskę - powiedział minister Szczerski. Jak dodał, polska strona chciała zakończyć negocjacje przed referendum ws. Brexitu, co udało się osiągnąć.

Te trzy przeszkody zostały pokonane dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudę - podsumował Szczerski.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że pierwotnie konferencja podsumowująca rok prezydentury Andrzeja Dudy była planowana na piątek, ale została przesunięta ze względu na uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego.

"To rok aktywności, obecności i otwartości - tymi słowami można scharakteryzować to, co przez pierwszy rok pan prezydent robił" - powiedziała Sadurska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak mówiła, Andrzej Duda miał m.in. udział w realizacji takich obietnic ze swej kampanii wyborczej jak: wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" i zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Podpisał ponadto ustawę o ochronie ziemi, a także wniósł do Sejmu projekty ustaw: obniżającej wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. "Bardzo cieszymy się, że jest pozytywne stanowisko rządu (dot. obniżenia wieku - PAP). Wierzymy, że po wakacjach prace nad tą ustawą zostaną przyśpieszone" - zaznaczyła Sadurska.

Według szefowej KPRP, w pierwszym roku swej prezydentury Andrzej Duda odbył 98 wizyt krajowych. - Pan prezydent kontynuuje to, co zapowiedział w kampanii wyborczej, że odwiedzić wszystkie polskie powiaty (...) Przez pierwszy rok prezydentury (odwiedził) 22 nowe powiaty. To 22 spotkania z mieszkańcami - dodała Sadurska. Zwróciła przy tym uwagę, że Duda odbył również 30 wizyt zagranicznych. - To pokazuje jak bardzo aktywną działalność prowadzi pan prezydent - zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta.

W kontekście aktywności głowy państwa Sadurska wspomniała też o udziale w kwietniowych obchodach 1050-lecia przyjęcia chrztu przez Polskę oraz lipcowych: szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży.

Szefowa Kancelarii Prezydenta przypomniała również, że w KPRP powstały nowe biura, m.in. Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą oraz Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej, które - jak podkreśliła - kontynuuje działalność "dudapomocy" z kampanii wyborczej. "Niecały rok działalności Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej to 18 tys. listów, pism, wniosków, które wpłynęły do Biura; to 7 tys. podjętych interwencji i 3 tys. spotkań indywidualnych osób z pracownikami Biura Interwencyjnej POmocy Prawnej" - mówiła Sadurska.

W KPRP powstało też Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych. - I tu też możemy powiedzieć: 30 różnego rodzaju spotkań o charakterze dialogicznym z grupami reprezentatywnymi, które w Kancelarii Prezydenta chciały przedstawić bądź to swoje problemy, bądź to swoje postulaty - podkreślała prezydencka minister.