Jak podało Centrum Operacyjne MON, minister wyraził uznanie dla dokonań jednostki i jej udziału w operacjach bojowych. Ta jednostka dobrze obrazuje dzieje Wojska Polskiego, odbudowę niepodległego Wojska Polskiego. Dzisiaj przeszliście przez największe bitwy historii świata, uczestniczyliście w nich. Wasze imię GROM jak grom dźwięczało w uszach całego świata prze ubiegłe lata – powiedział szef MON.

Reklama

Polacy byli z tego dumni. Polacy nie widzieli waszych twarzy, ale widzieli wasze czyny. I te czyny mówią za was. Jestem przekonany, że tak będzie w przyszłości, że te czyny będą jeszcze bardziej służyć ojczyźnie. Bo czasy łatwe się skończyły. Nadeszły czasy, które wymagają takich ludzi jak wy. Dlatego dziś jesteśmy z wami i dziękujemy wam za służbę – mówił minister.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podkreślając zasługi jednostki powiedział: GROM to marka, GROM to elita. (…) Za tymi słowami kryje się wasz profesjonalizm, wasza praca i wasze poświęcenie.

Podczas uroczystości żołnierzom jednostki i pracownikom wojska wręczono medale Za Zasługi dla Obronności Kraju, a także Gwiazdy Afganistanu oraz medale za wieloletnia służbę. Dowódca jednostki płk Mariusz Pawluk wręczył Honorowe Odznaki GROM i pamiątkowe ryngrafy.

Wiceminister obrony Bartłomiej Grabski i szef BBN oddali hołd zmarłym żołnierzom zapalając znicze w miejscach pamięci na terenie jednostki.

Reklama

Jednostka Wojskowa 2305, Wojskowa Formacja Specjalna GROM imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK, została powołana 13 lipca 1990 r. Jej nazwa to skrót od "Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego". Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich, od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników.

Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.

Za twórców jednostki są uznawani gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. Do września 1999 r. GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON.