Jak podało Centrum Operacyjne MON, minister wyraził uznanie dla dokonań jednostki i jej udziału w operacjach bojowych. Ta jednostka dobrze obrazuje dzieje Wojska Polskiego, odbudowę niepodległego Wojska Polskiego. Dzisiaj przeszliście przez największe bitwy historii świata, uczestniczyliście w nich. Wasze imię GROM jak grom dźwięczało w uszach całego świata prze ubiegłe lata – powiedział szef MON.

Reklama

Polacy byli z tego dumni. Polacy nie widzieli waszych twarzy, ale widzieli wasze czyny. I te czyny mówią za was. Jestem przekonany, że tak będzie w przyszłości, że te czyny będą jeszcze bardziej służyć ojczyźnie. Bo czasy łatwe się skończyły. Nadeszły czasy, które wymagają takich ludzi jak wy. Dlatego dziś jesteśmy z wami i dziękujemy wam za służbę – mówił minister.

Reklama

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podkreślając zasługi jednostki powiedział: GROM to marka, GROM to elita. (…) Za tymi słowami kryje się wasz profesjonalizm, wasza praca i wasze poświęcenie.

Podczas uroczystości żołnierzom jednostki i pracownikom wojska wręczono medale Za Zasługi dla Obronności Kraju, a także Gwiazdy Afganistanu oraz medale za wieloletnia służbę. Dowódca jednostki płk Mariusz Pawluk wręczył Honorowe Odznaki GROM i pamiątkowe ryngrafy.

Reklama

Wiceminister obrony Bartłomiej Grabski i szef BBN oddali hołd zmarłym żołnierzom zapalając znicze w miejscach pamięci na terenie jednostki.

Jednostka Wojskowa 2305, Wojskowa Formacja Specjalna GROM imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK, została powołana 13 lipca 1990 r. Jej nazwa to skrót od "Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego". Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich, od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników.

Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.

Za twórców jednostki są uznawani gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. Do września 1999 r. GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON.