Jeszcze zanim Jolanta Turczynowicz-Kieryłło została szefową kampanii Dudy, było o niej głośno. Na przykład podczas afery KNF, kiedy zarzucano jej próbę cenzurowania mediów, przypomina RMF FM. "Jako prawniczka pracująca po stronie Narodowego Banku Polskiego próbowała zamykać usta dziennikarzom piszącym o aferze byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego i o bardzo wysokich zarobkach w NBP”. W tym celu jej kancelaria wysłała sześć wniosków o usunięcia kilku artykułów z "Wyborczej” i "Newsweeka”.

Reklama

Turczynowicz-Kieryłło reprezentowała też np. policjantów oskarżonych o porwanie Krzysztofa Olewnika. Doprowadziła do uniewinnienia Mariusza Handzlika, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który był oskarżony o współpracę z SB.

Kariera

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest warszawską adwokatką. Była wspólniczką znanego, zmarłego adwokata, Tadeusza de Virion. Bliskie są jej zagadnienia odpowiedzialności prawnej członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych, przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz dziennikarzy. Specjalizuje się głównie w prawie karnym gospodarczym i prawie finansowym

Wcześniej, w latach 1998-2002 była radną w Bydgoszczy ("Miała 25 lat i zasiadła w komisji rewizyjnej Ruchu Społecznego AWS”). Startowała – w 2001 roku – do Sejmu; z listy AWS Prawica. Bez efektów. Potem też nie udało się jej też zdobyć mandatu – podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w 2019 roku była kandydatką PiS do Senatu w okręgu pilskim.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jej kandydatura do Senatu była forsowana przez polityków Porozumienia Jarosława Gowina. Kandydat prawicy wydaje się tu bez szans. Być może gra nie idzie wcale o mandat senatora, ale zapunktowanie w obozie władzy - mówili lokalni działacze PiS.

Hobby

Prywatnie jest wielką miłośniczką szachów – na przełomie lat 80. i 90. należała do ścisłej czołówki polskich juniorek. Startowała w finałach mistrzostw Polski juniorek w różnych kategoriach wiekowych i zdobyła 4 medale: 3 srebrne i 1 brązowy. Ma też - od 1989 r. - tytuł kandydatki na mistrzynię krajową. W 1994 r. na rankingowej FIDE znalazła się na 29. miejscu wśród polskich szachistek. Karierę szachową zakończyła w 1991 r.