Jeszcze zanim Jolanta Turczynowicz-Kieryłło została szefową kampanii Dudy, było o niej głośno. Na przykład podczas afery KNF, kiedy zarzucano jej próbę cenzurowania mediów, przypomina RMF FM. "Jako prawniczka pracująca po stronie Narodowego Banku Polskiego próbowała zamykać usta dziennikarzom piszącym o aferze byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego i o bardzo wysokich zarobkach w NBP”. W tym celu jej kancelaria wysłała sześć wniosków o usunięcia kilku artykułów z "Wyborczej” i "Newsweeka”.

Reklama

Turczynowicz-Kieryłło reprezentowała też np. policjantów oskarżonych o porwanie Krzysztofa Olewnika. Doprowadziła do uniewinnienia Mariusza Handzlika, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który był oskarżony o współpracę z SB.

Kariera

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest warszawską adwokatką. Była wspólniczką znanego, zmarłego adwokata, Tadeusza de Virion. Bliskie są jej zagadnienia odpowiedzialności prawnej członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych, przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz dziennikarzy. Specjalizuje się głównie w prawie karnym gospodarczym i prawie finansowym

Reklama

Wcześniej, w latach 1998-2002 była radną w Bydgoszczy ("Miała 25 lat i zasiadła w komisji rewizyjnej Ruchu Społecznego AWS”). Startowała – w 2001 roku – do Sejmu; z listy AWS Prawica. Bez efektów. Potem też nie udało się jej też zdobyć mandatu – podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w 2019 roku była kandydatką PiS do Senatu w okręgu pilskim.

Reklama

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jej kandydatura do Senatu była forsowana przez polityków Porozumienia Jarosława Gowina. Kandydat prawicy wydaje się tu bez szans. Być może gra nie idzie wcale o mandat senatora, ale zapunktowanie w obozie władzy - mówili lokalni działacze PiS.

Hobby

Prywatnie jest wielką miłośniczką szachów – na przełomie lat 80. i 90. należała do ścisłej czołówki polskich juniorek. Startowała w finałach mistrzostw Polski juniorek w różnych kategoriach wiekowych i zdobyła 4 medale: 3 srebrne i 1 brązowy. Ma też - od 1989 r. - tytuł kandydatki na mistrzynię krajową. W 1994 r. na rankingowej FIDE znalazła się na 29. miejscu wśród polskich szachistek. Karierę szachową zakończyła w 1991 r.