Na razie nie wiadomo, gdzie Lech Kaczyński spotka się z Donaldem Tuskiem. Prezydent będzie prawdopodobnie chciał spotkać się również z Radosławem Sikorskim, by poznać najświeższe informacje na temat stanu negocjacji polsko-amerykańskich w sprawie tarczy antyrakietowej.

Reklama

Po poniedziałkowym spotkaniu z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice Sikorski mówił, że "nastąpiło wyjaśnienie stanowisk" i że "strona polska przedstawiła wariantową ewentualność, jak mogłoby wyglądać stacjonowanie w Polsce amerykańskich rakiet Patriot".

Prezydent Kaczyński miał w Jałcie jako gość honorowy uczestniczyć w posiedzeniu stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska (YES). To fundacja założona i sponsorowana przez znanego ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka.

"Polska powinna być partnerem"

Wczoraj w Waszyngtonie minister Sikorski spotkał się z Johnem McCainem, kandydatem Republikanów na prezydenta. McCain wręczył Sikorskiemu swoją książkę "Wiara moich ojców" wraz z dedykacją. Amerykański polityk uważa, że Polska powinna być traktowana przez USA jak partner.

"Umowa między dwoma krajami oznacza tyle - i aż tyle - co umowa, czyli jedna i druga strona na jakieś warunki się umawiają, więc jedna i druga strona powinny tych warunków dotrzymać. Musi być w tym wypadku równowaga" - powiedział McCain Sikorskiemu.