Prezydent Andrzej Duda od wtorku przebywa z wizytę na Bałkanach Zachodnich; od czwartku jest w Macedonii Północnej. W piątek spotkał się z prezydentem tego kraju, Stewo Pendarowskim.

Reklama

Na konferencji prasowej po spotkaniu Duda zapewnił, że Macedonia Północna może liczyć na stałą solidarność i wsparcie ze strony Polski. Przypomniał, że w styczniu 2022 roku Polska obejmie przewodnictwo OBWE, a w 2023 r. to przewodnictwo od Polski przejmie Macedonia Północna.

Dzisiaj zaproponowałem panu prezydentowi wstępnie zasady współpracy pomiędzy Polską a Macedonią Północną w tym zakresie i wierzę w to, że także rok 2023 to będzie rok rozwijającej się kooperacji pomiędzy państwami na drodze politycznej w tej bardzo ważnej międzynarodowej organizacji - poinformował prezydent RP.

Duda rozmawiał z Stoltenbergiem

Reklama

Duda był pytany na konferencji prasowej o sytuację na polsko-białoruskiej granicy, a także o szczegóły rozmowy, jaką kilka dni temu odbył z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Prezydent RP wyraził wdzięczność i zadowolenie z tego, że Stoltenberg "w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko" w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent poinformował także, że podczas tej rozmowy zarysował mu również "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", jakie mogłyby wystąpić.

Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał Andrzej Duda. Ponadto, jak relacjonował, prosił szefa NATO również, by sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach rozmawiał także z prezydentami Francji Emmanuelem Macronem oraz Litwy Gitanasem Nausedą. Mamy jednakowe obserwacje, jednakową wiedzę i jednakowe zdanie na ten temat: jest to atak hybrydowy reżimu białoruskiego na granicę Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył Duda.

Jens Stoltenberg po rozmowie z Andrzejem Dudą napisał na Twitterze: "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie".