Rzecznik prasowy SOP płk Bogusław Piórkowski potwierdził informację o planowanym wystąpieniu ze służby dotychczasowego szefa SOP ppłk. Pawła Olszewskiego. Pisemny wniosek w tej sprawie Olszewski złożył 7 października. Powodem wystąpienia szefa SOP ze służby ma być chęć odejścia na emeryturę. Stanie się to po trzech miesiącach od złożenia wniosku, czyli 7 stycznia przyszłego roku.

Reklama

Na razie nie wiadomo kto zastąpi Olszewskiego. W mediach pojawiają się informacje, że może to być m.in. któryś z jego dotychczasowych zastępców, ale s SOP te doniesienia nazywane są spekulacjami. Giełda nazwisk jeszcze nie ruszyła - słyszymy od jednego z funkcjonariuszy.

Obecnego szefa SOP mianował premier w 2019

Pawła Olszewskiego na stanowisko komendanta Służby Ochrony Państwa powołał premier Mateusz Morawiecki. Stało się to na wniosek złożony jeszcze przez ministra MSWiA Joachima Brudzińskiego i w uzgodnieniu z Prezydentem RP. Stanowisko objął 5 czerwca 2019 roku zastępując gen. bryg. Tomasza Miłkowskiego. Olszewski pełnił służbę jeszcze w Biurze Ochrony Rządu od początku istnienia tej formacji, natomiast od lutego 2018 r., po ustanowieniu nowej formacji został funkcjonariuszem Służby Ochrony Państwa. Szef SOP brał udział m.in. w misjach w Iraku i w Afganistanie.

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/