Reklama

Jako kolejny punkt zaplanowano odwołanie dotychczasowego przewodniczącego sejmiku z PiS Jana Kawuloka.

Przed wieczornymi głosowaniami w tej sprawie prezes stowarzyszenia "Tak! Dla Polski" w woj. śląskim prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że w Sejmiku Woj. Śląskiego powstał klub radnych tego stowarzyszenia. W czasie głosowań w imieniu klubu występował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (wybrany z listy PiS, w poniedziałek wieczorem miał przypinkę „Tak! Dla Polski”); wraz z nim głosowało troje innych dotychczasowych radnych PiS.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku z dala od ław zajmowanych zwyczajowo przez PiS zasiedli wybrani z listy tej partii radni Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak. Dotychczasowi wicemarszałkowie woj. śląskiego Wojciech Kałuża (radny) i Dariusz Starzycki, a także członkinie zarządu woj. śląskiego Beata Białowąs oraz Izabela Domogała, opuścili natomiast ławy zarządu, zasiadając obok radnych PiS (na miejscu marszałka pozostał Chełstowski).

W ostatnich wyborach samorządowych w 45-osobowym Sejmiku Woj. Śląskiego PiS zdobyło 22 mandaty, Koalicja Obywatelska 20 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa, a Polskie Stronnictwo Ludowe - jeden. Podczas pierwszej sesji sejmiku woj. śląskiego obecnej kadencji, 21 listopada 2018 r., wybrany z listy KO radny Wojciech Kałuża zdecydował o poparciu PiS, czym dał tej partii większość, a sobie zapewnił stanowisko wicemarszałka.

Reklama

Obecnie PiS dysponuje w sejmiku 19 głosami

Sobolewski: Chełstowski zachował się podle

Sytuacja w sejmiku śląskim, w zarządzie województwa jest wynikiem lokalnych interesów i interesików, które mam nadzieję, że niedługo zostaną wyjaśnione. Nie ma to żadnego związku z naszymi relacjami z UE - skomentował w rozmowie z PAP Sobolewski, który nadzoruje struktury PiS.

Marszałek Chełstowski zachował się podle; jest pozbawiony jakiejkolwiek odwagi cywilnej, mógł wprost wyartykułować jakie są powody tego, że zmienia front, a nie zasłaniać się Unią Europejską. Chełstowski zachował się bez jakiejkolwiek krzty klasy politycznej i brak mu odwagi cywilnej, by powiedzieć wprost o powodach dla których zmienia stronę polityczną" - dodał.

Tusk: Prezes wciąż w Amoku

Sobolewski nawiązał też do sytuacji z 2018 r., kiedy radny Wojciech Kałuża, startujący z list Koalicji Obywatelskiej przeszedł do PiS, dzięki czemu PiS zdobyło trwającą do dziś większość. "Mam nadzieję, że dzisiaj pani poseł KO Monika Rosa powtórzy to, co krzyczała w 2018 r., tylko wobec Chełstowskiego" - powiedział Sobolewski. Rosa nazwała wówczas Kałużę "ciulem".

Reklama

Z kolei szef PO Donald Tusk skomentował sytuację w śląskim sejmiku na Twitterze: "Po Kałużach niedługo śladu nie będzie, nie tylko na Śląsku. A prezes podobno wciąż w Amoku (nazwa kina, w którym osotatnio prezes PiS spotykał się z mieszkańcami Gliwic)".

Chełstowski: Umówiliśmy się na współpracę

Podczas wieczornego briefingu w trakcie przerwy sesji sejmiku marszałek regionu potwierdził przystąpienie do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Zastrzegł, że mimo dobrej współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz kilkanaściorgiem innych członków rządu, są pewne sprawy fundamentalne, gdzie się różnimy i nie dało się tego rozwiązać politycznie". "Stwierdziłem, że ten ruch do przodu odnośnie Ruchu Samorządowego uwolni sytuację. Cieszę się, że udało nam się znaleźć porozumienie i dziękuję tutaj panu prezydentowi Tychów Andrzejowi Dziubie i prezydentowi Sosnowca Arkadiuszowi Chęcińskiemu (liderzy "Tak! Dla Polski" w woj. śląskim) i innym samorządowcom, że rozmawiamy, szukamy najlepszych rozwiązań dla samorządu - mówił Chełstowski.

Udało nam się nawiązać sensowne porozumienie, zobaczymy, co będzie dalej. Umówiliśmy się na współpracę. Mam nadzieję, że będzie ona opierała się na dwóch filarach: uczciwości i pracowitości. A ten (obecny-PAP) model polityczny uważam, że wyczerpał się. Myślę, że to dla województwa też jakieś kolejny krok do przodu – ocenił. Uważam te 3 lata, 3,5 roku tej współpracy za bardzo dobrą – dostaliśmy bardzo dużo wsparcia od rządu, od pana premiera Mateusza Morawieckiego, ale taka decyzja została podjęta i ja się czuję z nią bardzo dobrze - zadeklarował Chełstowski.

Pytany, co zadecydowało ostatecznie o decyzji o zmianie barw politycznych, marszałek odpowiedział, że brak odpowiedzi liderów politycznych na problemy w zarządzie województwa, brak wsparcia w pewnych zakresach. Ja nie wychodzę z założenia, że muszę tu trwać do końca kadencji. Informacje, które przekazywałem dalej o tych problemach, o braku jedności w zarządzie województwa, nie znalazły odpowiedniego gruntu. Jeżeli otrzymuję odpowiedź, że mam trwać do końca kadencji w takim, a nie innym układzie politycznym, to nie jest dla mnie rozwiązanie, bo pewne sprawy muszą być transparentne– zasygnalizował.

W ostatnim czasie kilka kontroli, wniosków, które niekoniecznie mnie satysfakcjonują. Dwie zasady, które zasygnalizowałem: uczciwość i pracowitość – albo tego przestrzegamy, albo się pożegnajmy – uściślił Chełstowski, dodając też, że nad podjętą decyzją myślał przez ostatnie pół roku.

Jest nowy przewodniczący sejmiku

Radni woj. śląskiego wybrali podczas poniedziałkowej sesji sejmiku nowego przewodniczącego, prof. Marka Gzika z KO. Wcześniej nowa sejmikowa większość powołała nowego wiceprzewodniczącego Stanisława Gmitruka z PSL i odwołała dotychczasowego przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS.

Nowy przewodniczący sejmiku to naukowiec, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC) Politechniki Śląskiej, przewodniczący rady dyscypliny inżynieria biomedyczna Politechniki Śląskiej, a także przewodniczący rady uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W Sejmiku Woj. Śląskiego zasiada drugą kadencję.

Klub "Tak! Dla Polski" głosował w poniedziałek razem z dotychczasową opozycją, wspólnie oddając 25 głosów. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość straciło dotychczasową większość w 45-osobowym Sejmiku Woj. Śląskiego, dysponując 19 głosami.

autor: Rafał Białkowski