>>> Oto Duńczyk, który pokonał Sikorskiego

"Jestem bardzo szczęśliwy z tej nominacji. Zrobię wszystko, co możliwe, by stanąć na wysokości zadania" - zapewnił Rassmusen na zakończenie szczytu NATO w Strasburgu. W ostatniej chwili sprzeciw wobec jego kandydatury wycofała popierająca do niedawna Sikorskiego Turcja.

Reklama

"Wydaje mi się, że mamy porozumienie. Chciałbym pogratulować premierowi Danii Andersowi Fogh Rasmussenowi" - powiedział dziennikarzom Radosław Sikorski zanim informacja o nowym szefie NATO została oficjalnie potwierdzona.

>>> Prezydent poparł Duńczyka. Wbrew rządowi

"Wiecie, że przez ostatnie 36 godzin toczyła się dyskusja, ale to, iż teraz stoimy tu obok siebie, świadczy o tym, że znaleziono rozwiązanie dla wątpliwości wyrażonych przez Turcję" - powiedział Jaap de Hoop Scheffer.

Reklama

Kandydatura Rasmussena nie podobała się Turkom, ponieważ w 2005 roku - po opublikowaniu w duńskiej prasie satyrycznych rysunków przedstawiających Mahometa - premier Danii nie chciał za nie przeprosić.

Co przekonało Turcję do Rasmussena? Premier tego kraju Recep Tayyip Erdogan wyjaśniał, że były to gwarancje złożone przez prezydenta USA. Barack Obama obiecał Ankarze, żejeden z zastępców Rasmussena będzie Turkiem, a tureccy generałowie zasiądą w dowództwie Sojuszu. Wśród zgłaszanych przez Turcję postulatów było też zamknięcie nadającej z Danii kurdyjskiej telewizji, którą tureckie władze oskarżają o związki z kurdyjskimi separatystami.

Reklama

"NATO udowodniło swą zdolność do działania. Wracam do domu bardzo zadowolona" - podsumowała szczyt kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jak tłumaczyła, przywódcy zgodzili się na przygotowanie nowej koncepcji strategicznej sojuszu, by odpowiadał na nowe wyzwania; potwierdzili zaangażowanie w natowską misję w Afganistanie oraz "ożywili" Radę współpracy NATO-Rosja.

>>> USA potrzebują w NATO silnej Europy

I przede wszystkim - jak dodał prezydent Francji Nicolas Sarkozy - "jednomyślnie wybraliśmy nowego sekretarza generalnego sojuszu".