Niemcy zaostrzają kurs w polityce migracyjnej

Jak donosi "Guardian", po długich negocjacjach kanclerz Niemiec Olaf Scholz porozumiał się z szefami 16 niemieckich krajów związkowych w sprawie wprowadzenia ostrzejszej polityki migracyjnej i rozdziału nowych funduszy dla uchodźców.

Reklama

Niemiecki rząd zgodził się zapłacić krajom związkowym i gminom 7,5 tys. euro za każdego uchodźcę od przyszłego roku oraz wypłacić zaliczkę w wysokości 1,75 mld euro w pierwszej połowie 2024 r. Niemcy ograniczą również świadczenia dla osób ubiegających się o azyl. Kanclerz Scholz nazwał porozumienie "historycznym momentem".

Premier Bawarii Markus Söder powiedział dziś rano, że negocjacje między rządem federalnym a niemieckimi landami były trudne i długotrwałe. Söder, który jest także liderem Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) ocenił, że "to pozytywne, że coś się dzieje - ale to nie wystarczy". Od dłuższego czasu ze strony konserwatystów z Bawarii płynęły wyraźne sygnały o konieczności zaostrzenia polityki migracyjnej w Niemczech.

Meloni ogłasza utworzenie ośrodków dla azylantów

Tymczasem włoski skrajnie prawicowy rząd ogłosił w poniedziałek plany utworzenia w Albanii ośrodków dla osób ubiegających się o azyl, uznając to za "historyczne" porozumienie z Tiraną.

Jak informuje "Guardian", umowa zakłada utworzenie w Albanii ośrodków zdolnych pomieścić do 3 tys. osób uratowanych na morzu przez włoskie statki. Posunięcie to wywołało dyskusje w Europie i zostało ostro skrytykowane przez włoskie partie opozycyjne, które określiły je jako "bałagan" i "włoskie Guantanamo".

Reklama

W wywiadzie dla "Il Messaggero" włoska premier Giorgia Meloni powiedziała, że nowe porozumienie Włoch w sprawie utworzenia ośrodków w Albanii w celu przyjmowania osób ubiegających się o azyl "może stać się modelem współpracy między krajami Unii Europejskiej i krajami spoza UE w zarządzaniu przepływami migracyjnymi".

Szwedzi wzywają Unię do zmiany polityki migracyjnej

Szwedzcy ministrowie wysłali dziś list do instytucji UE, wzywając do wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa i wdrożenia skutecznej polityki powrotów migrantów.

Gunnar Strömmer, szwedzki minister sprawiedliwości, wraz z minister ds. migracji Marią Malmer Stenergard, powiedzieli, że "dla nadrzędnego przyszłego bezpieczeństwa UE niezwykle ważne jest, aby Wspólnota osiągnęła porozumienie w sprawie paktu migracyjnego i azylowego" - informuje "Guardian".