Na antenie w Polsat News Jacek Siewiera przekazał, że na dziś zaplanowano pierwsze w tym rządzie posiedzenie komitetu bezpieczeństwa. - Będzie łączne posiedzenie prowadzone przez pana premiera, ministra obrony narodowej, ministra spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, dotyczące kwestii bezpieczeństwa tych najbardziej wrażliwych, w klauzuli ściśle tajne- powiedział.

Reklama

Dziennikarz zapytał Siewierę o tak zwany parasol nuklearny i współpracę z Francją. - Trzeba jasno powiedzieć, że Francja jako sojusznik w Sojuszu Północnoatlantyckim posiada swoje zasoby broni jądrowej - wskazał Siewiera. Na pytanie, czy możliwa jest współpraca Polski z Francją w kontekście ustawienia głowic nuklearnych na terenie naszego kraju odpowiedział, że "nie ma tego typu rozmów dziś".

Siewiera o polityce zbrojeniowej nowego rządu: Jeszcze nieco czasu potrzeba

Reklama

- Gdyby obywatele mieli możliwość być świadkami takich posiedzeń jak Rada Gabinetowa bez kamer, zobaczyliby inne oblicze administracji państwa. Myślę, że znacznie większa otucha wstąpiłaby w obywateli - stwierdził Siewiera.

- Wydaje mi się, że jeszcze nieco czasu potrzeba, by nowa administracja rozpoznała dokładnie potrzeby, również te związane z planowaniem operacyjnym - wskazał szef BBN, pytany o politykę zbrojeniową nowego rządu. -Konkretów było bardzo wiele, liczb, dat, zobowiązań. Duża część z nich stanowiła kontynuację działań poprzedniego rządu - dodał.

Siewiera o słowach Trumpa: Takie miały być

Jacek Siewiera odniósł się do słów Donalda Trumpa o tym, że USA nie będzie zaangażowana w pomoc wojskową, jeśli kraje NATO nie będą wypełniać zobowiązań finansowych.

- Ale one miały takie być w intencji prezydenta Donalda Trumpa. Proszę zwrócić uwagę na dzisiejszą wypowiedź wcześniejszego doradcy ds. bezpieczeństwa w administracji Trumpa, który bardzo szczegółowo wyłożył, zgodnie zresztą z kulturą amerykańską, sposób postrzegania kwestii sojuszniczych - wskazał szef BBN.

- Jeśli pakt północnoatlantycki zawiera szereg artykułów i artykułem trzecim, a w języku prawników kolejność ma znaczenie, jest artykuł o wydatkowaniu i utrzymaniu zdolności bojowych własnych państw i zobowiązania się do utrzymania sojuszniczego własnych zdolności bojowych na odpowiednim poziomie, a dopiero artykuł piąty mówi o wzajemnej pomocy, to logiczne dla dużej części amerykańskiej sceny politycznej jest, że najpierw trzeba wykonywać swoje zobowiązania - powiedział Siewiera.