W piątek, 8 marca w Warszawie odbywa się rada krajowa Platformy Obywatelskiej. Głos zabrał premier Donald Tusk, który poruszył m.in. ustawy aborcyjnej czy zbliżających się wyborów samorządowych.

Reklama

Rada krajowa Koalicji Obywatelskiej

Nasi wyborcy i wyborczynie czekają na ważne komunikaty. Na takie dotyczące ich życia, nadziei i praw. Jesteśmy ciągle na początku tej trudnej drogi. Niektórzy zauważają, że jest ona trudniejsza, niż się śniło filozofom - powiedział premier.

Tusk zaznaczył, że jest optymistą. Może dlatego, że w warunkach ekstremalnie trudnych udało się uzyskać naprawdę dużo. Ludzie wiedzą, na jaką ocenę zasłużyliśmy po tych pierwszych tygodniach rządów - podkreślił.

Szef rządu zaznaczał, że nie chce ani działaczy Platformy, ani całej Polski przekonywać "do naszych sukcesów". Ludzie mają swoje oczy, swój rozum, swoje serca i dobrze wiedzą, czego od nas oczekiwali i najlepiej wiedzą, na jaką ocenę zasłużyliśmy, po tych pierwszych tygodniach rządów - tłumaczył.

Reklama

Wezwał też działaczy, by "bardzo poważnie traktowali tych, którzy głosowali na KO i tych, którzy wiążą z tą formacją nadzieje". I tych, którzy patrzą może nieufnie, bo nie byliśmy nigdy ich pierwszym wyborem, ale zastanawiają się, że może warto jednak oddać w nasze ręce na dłuższy czas losy ojczyzny - wskazał.

Nie macie prawa, ja nie mam prawa i wy nie macie prawa, ani przez chwilę zachłysnąć się sondażami, które pokazują, że Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska, że staliśmy się liderami w oczach opinii publicznej, tej politycznej sceny – dodał.

Tusk zapowiada ws. ustawy o aborcji

Premier zabrał głos ws. aborcji. Każda odmowa wykonania zabiegu będzie zgłaszana z urzędu do prokuratury. Od dziś prokuratura będzie zobowiązana do badania, dlaczego ktoś naraził życie i zdrowie kobiety, a nie dlaczego ktoś zdecydował się na ratowanie zdrowia lub życia kobiety - zapowiedział.

Premier przekazał, że rząd będzie oczekiwał od konsultanta krajowego do spraw ginekologii, także konsultantów wojewódzkich, kontroli wszystkich klauzul sumienia "i każda odmowa wykonania zabiegu, każda odmowa wykonania zabiegu, będzie zgłaszana z urzędu do prokuratury".

Od dzisiaj prokuratura będzie zobowiązana do badania, dlaczego ktoś naraził życie i zdrowie kobiety, a nie dlaczego ktoś zdecydował się na ratowanie zdrowia lub życia kobiety - stwierdził szef rządu.

Premier zadeklarował, że zmiany to nie oznaczają, że nie będzie zmian dotyczących warunków, kiedy można dokonać aborcji.Będziemy konsekwentnie zmierzać do uchwalenia ustawy, która zapewni kobietom możliwość decydowania o swoim ciele, macierzyństwie - przekonywał.

Przy okazjiTusk skrytykował koalicjantów, mówiąc o ich podejściu do "fundamentalnych praw".

I podkreślam: nie będziemy czekać na zgodę lub brak zgody opozycji, prezydenta, czy nawet naszych koalicjantów. Te decyzje wprowadzimy mocą decyzji premiera, odpowiednich ministrów i odpowiednich instytucji - dodał premier.

Ustawa o antykoncepcji awaryjnej

Na scenie pojawiła się również Izabela Leszczyna. Dziękuję wszystkim, którzy zbierali i podpisali się pod projektem dotyczącym in vitro. Ten projekt niebawem wchodzi w życie - powiedziała ministra zdrowia.

Ustawa o antykoncepcji awaryjnej już wyszła z parlamentu. Teraz czekamy na podpis prezydenta - dodała.