Niemiecki dziennik “Sueddeutsche Zeitung” twierdzi, że polski rząd ponownie ustanowił strefę zakazu na granicy z Białorusią w celu odstraszania uchodźców i przemytników.

Strefa buforowa na granicy

To działanie przypomina podejście rządu PiS. Stworzona strefa buforowa ma zwiększyć bezpieczeństwo, ale budzi kontrowersje.

Reklama

"Donald Tusk jak PiS"

"Donald Tusk, choć nie chce przyjąć uchodźców z Azji i Afryki, podobnie jak PiS, stawia na maksymalne odstraszanie i uniemożliwienie ludziom dotarcia na terytorium UE - ocenia dziennik.

"SZ" przywołuje incydenty na granicy. "W ubiegłych tygodniach odnotowano znowu więcej prób przedostania się przez migrantów do Polski od strony Białorusi. Z Polski migranci chcą przedostać się do Niemiec i innych krajów UE oraz Wielkiej Brytanii. Według polskiego rządu uchodźcy są też podżegani do atakowania polskiej straży granicznej" – napisał niemiecki dziennik.

Nielegalne pushbaki

Dziennik zwraca uwagę, że politycy skrajnie prawicowych partii starają się w mediach społecznościowych wywołać strach przed uchodźcami, co może wpłynąć na wzrost poparcia dla nielegalnych pushbacków (wypychania migrantów za granice kraju).