Przesłuchanie Ziobry zaplanowane na 14 października

Przewodnicząca sejmowej komisji ds. Pegasusa, Magdalena Sroka, poinformowała, że komisja zaplanowała przesłuchanie Zbigniewa Ziobry na 14 października. O decyzji tej zdecydowała opinia biegłego lekarza, który orzekł, że były minister sprawiedliwości może być wezwany do stawienia się przed komisją.

Ziobro ogłosi decyzję w odpowiednim momencie

Reklama

Ziobro nie potwierdził jednak jednoznacznie, czy pojawi się na przesłuchaniu. W swoim wywiadzie wskazał, że jego ostateczna decyzja zostanie upubliczniona we właściwym czasie. Skrytykował również opinię biegłego, podkreślając, że lekarz nie uwzględnił operacji, której niedawno przeszedł. Ziobro zaznaczył, że operacja ta miała znaczący wpływ na jego stan zdrowia i do dziś odczuwa jej konsekwencje.

Reklama

Krytyka ujawnienia dokumentów medycznych

Ziobro ostro skrytykował ujawnienie w mediach dokumentów dotyczących jego stanu zdrowia, nazywając to naruszeniem podstawowych zasad ochrony danych osobowych. Według niego, takie działania mają charakter medialnej manipulacji, mającej na celu „insynuowanie pewnych okoliczności”.

Komisja ds. Pegasusa bada działania rządu i służb

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa ma za zadanie zbadać legalność i celowość używania tego systemu szpiegowskiego przez polskie służby od 2015 do 2023 roku. Celem komisji jest także ustalenie, kto odpowiadał za zakup i wykorzystanie narzędzi takich jak Pegasus przez polskie władze. Dotychczas przesłuchano już m.in. byłego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.

Pegasus – narzędzie do zwalczania terroryzmu

Pegasus to system stworzony przez izraelską firmę NSO Group, który pierwotnie miał być używany do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Dzięki temu narzędziu możliwe jest nie tylko podsłuchiwanie rozmów zainfekowanego smartfona, ale również dostęp do danych takich jak e-maile, zdjęcia, nagrania wideo oraz korzystanie z kamery i mikrofonu urządzenia.