W piątek prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował o wyłączeniu ze śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie akt dotyczących organizacji lotów 7 i 10 kwietnia. Wyłączonym wątkiem zajmuje się prokuratura okręgowa na warszawskiej Pradze; śledczy zbadają ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych, nie będących żołnierzami.

Reklama

Mazur powiedziała w poniedziałek, że wyłączone akta już wpłynęły do praskiej prokuratury. "Prokuratorzy mają na razie listę około 60 nazwisk, wśród nich są osoby już przesłuchane przez prokuraturę wojskową oraz takie, które nie były do tej pory słuchane w sprawie" - zaznaczyła. Jak dodała, na razie sprawa jest na zbyt wczesnym etapie, żeby ujawniać o jakie osoby chodzi.

Rzeczniczka praskiej prokuratury dodała, że prokuratorzy zajmujący się tą sprawą zwrócą się także do instytucji państwowych o dodatkową dokumentację. "Najpierw jednak, być może już we wtorek, zostanie sformułowany wniosek o przedłużenie śledztwa, bo jego termin w tym wątku formalnie nadal jest zakreślony do 10 kwietnia" - powiedziała prokurator. Główne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową zostało ostatnio przedłużone o kolejne pół roku do 10 października.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga formalnie nie podejmuje decyzji o wszczęciu odrębnego śledztwa dotyczącego organizacji lotów 7 i 10 kwietnia, tylko kontynuuje wątki wyłączone z postępowania w sprawie katastrofy wszczętego już 10 kwietnia 2010 r.

Jak informował w miniony piątek naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski, wyłączony do warszawskiej prokuratury okręgowej wątek dotyczy okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i ma się toczyć w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z wizytami w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 r.) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do prowadzenia tego śledztwa wyznaczono w praskiej prokuraturze okręgowej prokuratorów Józefa Gacka i Wojciecha Skórę, którzy od lutego zapoznawali się z aktami śledztwa WPO w Warszawie i tym samym mają przystąpić płynnie i bezzwłocznie do swoich czynności. Prokurator Gacek - jak już wcześniej informowała prokuratura - będzie szefem zespołu śledczego.