Reformy Netanjahu nie podobają się w USA. Polityczna burza w Waszyngtonie19 lipca 2023W tym roku dojdzie w USA do spotkania Joe Bidena z Binjaminem Netanjahu, ale Amerykanom nie podobają się jego reformy i polityka osiedleńcza na Zachodnim Brzegu
Gen. Milley po posiedzeniu grupy Ramstein: Ta operacja jest daleka od porażki...18 lipca 2023Chociaż postępy ukraińskiej kontrofensywy są wolniejsze niż zakładano, to operacja ta jest "daleka od porażki" - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley, występując po kolejnym posiedzeniu grupy Ramstein, koordynującej pomoc zbrojeniową dla Kijowa.
Rosja skoncentrowała "bardzo silną grupę". "Dostali rozkaz przygotowania się do walki"18 lipca 2023"Rosja skoncentrowała na północnym wschodzie Ukrainy 100 tys. żołnierzy, by zaatakować północny odcinek frontu i odwrócić uwagę ukraińskiej armii od kontrofensywy" - pisze brytyjski "The Telegraph", powołując się na ukraińskich wojskowych.
Wróciły spekulacje o stanie zdrowia Putina. Były agent KGB: Putin ma jeden nieuleczalny problem...18 lipca 2023"Rosyjski dyktator Władimir Putin nie jest chory, a jedynie tworzy wygląd rzekomo śmiertelnie chorej osoby" - twierdzi w wywiadzie dla serwisu Glavred były agent KGB ZSRR i Służby Wywiadu Rosji, obecnie przebywający we Francji Siergiej Żyrnow.
"Ukraina w tragiczny sposób stała się laboratorium bojowym. Bylibyśmy bardzo głupi, gdyby..."18 lipca 2023Ukraina "w tragiczny sposób stała się laboratorium bojowym", ale wyciągnięte z wojny wnioski wpłyną na przyszłość naszych sił zbrojnych - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.
Incydent w Moskwie. 37-latek rzucił koktajlem Mołotowa w mauzoleum Lenina18 lipca 2023"Mężczyzna rzucił koktajlem Mołotowa w mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie, został zatrzymany" - informuje we wtorek niezależny portal Meduza.
Donald Trump spodziewa się kolejnych zarzutów18 lipca 2023Były prezydent Donald Trump ogłosił, że został oficjalnie poinformowany, że toczy się przeciwko niemu śledztwo w sprawie wydarzeń wokół szturmu na Kapitol i ma się stawić przed wielką ławą przysięgłych w ciągu czterech dni. Prezydent zasugerował, że usłyszy kolejne zarzuty karne.
Izraelczycy protestują przeciwko reformie sądownictwa. Zablokowali autostrady18 lipca 2023Izraelczycy we wtorek wyszli po raz kolejny na ulice, by zaprotestować przeciwko reformie sądownictwa forsowanej przez rząd premiera Benjamina Netanjahu. W ramach tzw. Narodowego Dnia Oporu zablokowano autostrady i zgromadzono się przed giełdą w Tel Awiwie oraz kwaterą główną armii.
Na Putina spadła krytyka z niespodziewanej strony. "Kraj nie wytrzyma kolejnych sześciu lat tej przeciętności"18 lipca 2023Władimira Putina skrytykował w serwisie Telegram były "minister obrony" Donieckiej Republiki Ludowej Igor Girkin. Jego zdaniem katastrofa w wojnie z Ukrainą nadejdzie jesienią, wezwał też Putina do "pilnego odejścia" - donosi "The Moscow Times".
Tajne negocjacje między Ukrainą a Rosją. W grze jeszcze dwa inne kraje18 lipca 2023Tajne negocjacje prowadzone przez Arabię Saudyjską i Turcję z Rosją i Ukrainą mają doprowadzić do powrotu dzieci, wywiezionych do Rosji w czasie wojny. Rozmowy mają trwać już od kilku miesięcy, a jedną z pośredniczących osób jest oligarcha Roman Abramowicz - twierdzi dziennik "Financial Times".
Prigożyn zdradzony przez Troszewa? "Putin docenił tę postawę"18 lipca 2023Generał Andriej Troszew, formalny numer 2 w strukturze Grupy Wagnera, odmówił poparcia buntu wznieconego w czerwcu przez Jewgienija Prigożyna, decydując się stanąć po stronie FSB i rosyjskiego dowództwa wojskowego - poinformował niezależny rosyjski portal Gulagu.net.
Gen. Syrski prosto z frontu dla BBC. Ważne słowa o ukraińskiej kontrofensywie18 lipca 2023"Amunicja kasetowa przekazana Ukrainie przez USA przybyła do kraju i będzie gotowa do użycia w najbliższych dniach" - powiedział w wywiadzie dla BBC generał Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.
Nocne ataki na Odessę. To była zemsta? Pieskow odpowiedział jednym słowem...18 lipca 2023Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy nocne ataki Rosjan na Odessę są uderzeniami odwetowymi za most krymski. "Tak" - powiedział. Słowa rzecznika przytacza rosyjska agencja RIA Novosti.
Upały nie odpuszczą w całej Europie. Eksperci biją na alarm18 lipca 2023Ogarniająca półkulę północną fala upałów nasili się w tym tygodniu, powodując wzrost temperatur w nocy i prowadząc do zwiększonego ryzyka zawałów serca i zgonów, poinformowała we wtorek, mająca siedzibę w Genewie, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
"Jeśli nie zatrzymamy Putina, to dojdzie do Warszawy"18 lipca 2023"Jeśli nie zatrzymamy Putina, to dojdzie do krajów bałtyckich i do Warszawy" – powiedział rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn w wywiadzie dla wtorkowego dziennika "Le Figaro". Polityk odbywa wyrok ośmiu i pół roku więzienia za rozpowszechnianie informacji o zbrodniach rosyjskiej armii na Ukrainie.
Strategia Rosji niestety skuteczna. "Dla krajów wschodniej flanki to powinno być jak podręcznik..."18 lipca 2023Szerokie pola minowe to najskuteczniejsza realizacja strategii "nie oddamy ani piędzi ziemi", niestety dziś w wykonaniu rosyjskich wojsk. Dla krajów wschodniej flanki to powinno być jak podręcznik, studiowany kartka po kartce - ocenił w mediach społecznościowych szef BBN Jacek Siewiera.
Brytyjski wywiad informuje o "dodatkowym wyzwaniu dla rosyjskich dowódców"18 lipca 2023W ciągu ostatniego tygodnia walki między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi trwały w wielu sektorach frontu, a obie strony osiągały marginalne postępy na różnych obszarach - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
ISW wskazuje na nowe kłopoty Rosjan. "Sytuacja jeszcze się pogorszy"18 lipca 2023Atak na rosyjski most na okupowany Krym wpłynie na rosyjską logistykę w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz zaostrzy zapewne skargi na niewystarczające dostawy dla wojsk Rosji na południu Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"To jest kolejny akt wrogości Federacji Rosyjskiej względem Polski..."18 lipca 2023"Decyzja Rosjan o cofnięciu zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku to kolejny akt wrogości względem Polski; przygotujemy na niego stosowną odpowiedź" - powiedział w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Naszym Dzienniku" sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak.
Atak na Most Krymski. Ekspert wyjaśnia strategię Ukraińców. "To najważniejszy cel"18 lipca 2023"Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją" – mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski.