Działanie reaktora jądrowego o mocy 5 megawatów w Jongbjon zostało wstrzymane pod koniec września - oceniają źródła wywiadowcze Korei Płd. i USA. "Korea Południowa i Stany Zjednoczone uważają, że może to być oznaką prac związanych z (...) chęcią uzyskania wzbogaconego plutonu do użycia w produkcji broni jądrowej" - poinformowała gazeta "Dong-a Ilbo", powołując się na anonimowe źródło rządowe.

Reklama

Przetwarzanie zużytych prętów paliwowych usuniętych z reaktora jądrowego jest krokiem podejmowanym przed wydobyciem plutonu. Kompleks nuklearny Jongbjon jest głównym źródłem plutonu, który Korea Północna prawdopodobnie wykorzystała do budowy broni jądrowej.

Pjongjang przeprowadzi test atomowy?

Nie można wykluczyć przeprowadzenia testu nuklearnego przez Koreę Północną- powiedział cytowany przez "Dong-a Ilbo" wysoki rangą urzędnik państwowy, nie podając szczegółów.

Reklama

Rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej Dzen Ha Gju odmówił podania szczegółów wywiadowczych, przekazał jednak, że amerykańskie i południowokoreańskie służby uważnie monitorują sprawę. Korea Północna wstrzymywała już wcześniej działanie reaktora, jednak cel takiego postępowania nie był znany. Pracę reaktora można wstrzymać w celu konserwacji lub wydobycia plutonu - informuje południowokoreańska gazeta.

Korea Północna twierdzi, że posiada broń jądrową, lecz nie wiadomo, jak duży to jest arsenał. Niezależne szacunki dotyczące ilości plutonu w Korei Północnej sięgają nawet 70 kg, co może wystarczyć do zbudowania ponad 20 głowic jądrowych.

Reklama

Korea dostanie pluton od Rosji?

Amerykański naukowiec Siegfried Hecker, były dyrektor Los Alamos National Laboratory - ośrodka badającego zagadnienia energii jądrowej, odwiedził kompleks Jongbjon w 2010 roku. Twierdzi on, że choć Korea Północna od dawna pracuje nad rozwojem broni nuklearnej, to zdolności Pjongjangu do odzyskiwania plutonu, a także jego zapasy będące w posiadaniu Korei Płn. są ograniczone. W najbliższym czasie najbardziej niepokoi mnie ewentualność tanich dostaw plutonu bezpośrednio przez Rosję - powiedział Hecker, przypominając, że podczas ostatniego spotkania przywódców Korei Płn. i Rosji Władimir Putin "zobowiązał się do ściślejszej współpracy wojskowej z Pjongjangiem i może zaoferować pomoc w rozwijaniu programu nuklearnego".

Korea Północna przeprowadziła jak dotąd sześć podziemnych testów nuklearnych. Istnieją obawy, że może przeprowadzić kolejny w ramach wysiłków zmierzających do opracowania zminiaturyzowanych głowic nuklearnych. Parlament Korei Północnej przyjął w zeszłym tygodniu poprawkę do konstytucji dotyczącą polityki nuklearnej. Stojący na czele kraju dyktator Kim Dzong Un nakazał też "wykładniczy" wzrost produkcji broni jądrowej i dywersyfikację potencjału nuklearnego.