O sprawie napisał dzisiejszy dziennik "The Times".
Jobbik jest oskarżany o wzniecanie na Węgrzech napięć na tle rasowym, zwłaszcza przeciw mniejszości romskiej. W czasie kampanii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (PE) ugrupowanie twierdziło, że Romowie obniżają ogólny poziom życia na Węgrzech. Jobbik występuje też przeciwko Słowakom i Rumunom.
Wraz z wrogo nastawioną do imigrantów Brytyjską Partią Narodową (ang. BNP), Jobbik tworzy koalicję w PE, stawiającą sobie za cel utworzenie samodzielnego klubu. W koalicji pod formalną nazwą Sojusz Europejskich Partii Nacjonalistycznych są również partie z Belgii i Szwecji, które nie mają swych przedstawicieli w PE.
W wyborach do PE Jobbik zdobył 14,7 proc. głosów i w Strasburgu jest reprezentowany przez trzech europosłów; BNP poparło w wyborach 5,8 proc. Brytyjczyków, dzięki czemu ma ona w PE dwóch eurodeputowanych.
Skrajne ugrupowanie węgierskiej prawicy Jobbik otwiera oddział w Londynie działający pod nazwą British Jobbik Society. Celem oddziału ma być "dopilnowanie, by Węgrzy mieszkający w Wielkiej Brytanii zrozumieli i poparli narodowe wartości i program Jobbika" - napisano na internetowych stronach partii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama