Nowa koncepcja strategiczna NATO pozwala otworzyć Sojusz na świat – zapowiedział szef NATO. "Jeśli chcemy iść do przodu powinniśmy sięgać dalej niż kiedykolwiek przedtem. To oznacza jak najbardziej partnerstwo z Rosją" – mówił w Warszawie Rasmussen. "Powinniśmy zacząć robić więcej wspólnie. Cieszę się, że prezydent Miedwiediew będzie w Lizbonie wraz z nami" - mówił, podkreślając jednocześnie, że szczyt NATO-Rosja 19-20 listopada pozwoli na nowo otworzyć dwustronne relacje.
Najlepszym polem do takiej współpracy wydaje się być Afganistan, gdzie siły NATO-wskie mogłyby prowadzić wspólne operacje z Rosjanami. Właśnie szczyt w Lizbonie – z udziałem Miedwiediewa – ma otworzyć kolejną fazę misji pod Hindukuszem. Tym bardziej, że wkrótce – od początku przyszłego roku – Afgańczycy zaczną przejmować odpowiedzialność za bezpieczeństwo w swoim kraju i proces ten zakończy się wtedy, gdy pozwolą na to warunki. "To jest to, czego oni chcą, to, czego chcą nasi obywatele" - zaznaczył.
"To będzie punkt zwrotny w naszej misji i nadchodzi w tym czasie, gdy nasze operacje są rzeczywiście skuteczne. Uważam, że szczyt w Lizbonie będzie punktem, gdy naród afgański oraz obywatele naszych krajów zobaczą światło w końcu tunelu" - oświadczył sekretarz generalny.
"To pokazuje, co możemy osiągnąć, gdy działamy razem, gdy pokazujemy wolę polityczną i inwestujemy w zasoby po to, by wykonać nasze zadanie" - mówił Rasmussen.
"Solidarność, wola polityczna i wizja - to jest to, co zobaczymy w Lizbonie, czyli sojusz o większych zdolnościach, sojusz, który oferuje dobrą wartość, sojusz, który daje nam więcej bezpieczeństwa niż kiedykolwiek moglibyśmy sami sobie zapewnić. Sojusz bardziej skuteczny, bardziej zaangażowany i bardziej efektywny - obiecywał sekretarz generalny NATO.
Jednocześnie jednak w zasadniczych zadaniach Sojuszu zmienią się wyłącznie detale. Nowa koncepcja strategiczna NATO ma się odnosić do tradycyjnego zadania Sojuszu: obrony terytorialnej. W Lizbonie ma zostać doprecyzowana „misja na nadchodzącą dekadę”, która opierać się będzie przede wszystkim na modernizacji – przygotowaniu się m.in. na nowe zagrożenia, jak cyberataki, oraz na konieczność wzmocnienia obrony przeciwrakietowej. To ona jest rzeczywiście niezbędna członkom Sojuszu.
– "Szczyt podejmie decyzje, które spowodują, że będziemy działać w sposób bardziej zaangażowany i skuteczny" – podkreślił w Warszawie Rasmussen. – "Powinniśmy odchudzić naszą strukturę, pozbyć się przestarzałych zdolności i zastąpić je przez nowe siły - elastyczne, możliwe do szybkiego rozmieszczenia" - mówił.
W Warszawie wybrano też nowego przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Został nim Karl A. Lamers, niemiecki polityk z partii CDU. Wybrano też piątkę nowych wiceprzewodniczących, wśród których znalazła się posłanka Platformy Obywatelskiej, Jadwiga Zakrzewska.