Na konferencji prasowej w Watykanie, poprzedzającej Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, przedstawiciel Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyjaśnił, że opracowywany podręcznik zostanie ogłoszony za kilka miesięcy.

Jednocześnie przypomniano, że jasne stanowisko wobec kwestii prezerwatyw zajęła 21 grudnia zeszłego roku Kongregacja Nauki Wiary. W wydanej wówczas nocie odniosła się do niejasności, jakie powstały po wypowiedzi Benedykta XVI z wywiadu-rzeki, w którym za "pojedyncze usprawiedliwione przypadki" uznał sytuacje, w których "prezerwatywy używa prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności". Papież zastrzegł zarazem: "Nie jest to prawdziwy sposób pokonania zakażenia HIV".

Reklama

Interpretując później te słowa, kongregacja oświadczyła: "Myśl, że ze słów Benedykta XVI można wnosić, iż w pewnych wypadkach dopuszczalne jest uciekanie się do użycia prezerwatywy w celu uniknięcia niepożądanej ciąży, jest całkowicie nieuzasadniona i nie odpowiada ani jego słowom, ani jego myśleniu".

"Jeżeli ktoś mimo to, praktykując prostytucję i będąc zakażonym wirusem HIV, stara się zmniejszyć niebezpieczeństwo zakażenia również poprzez stosowanie prezerwatywy, może to stanowić pierwszy krok w poszanowaniu życia innych, chociaż zło prostytucji pozostaje w całej swej powadze. Ocena taka zgodna jest z tym, co teologiczno-moralna tradycja Kościoła utrzymywała również w przeszłości" - podkreślił watykański urząd.