Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że Cameron chciał w Londynie rozmawiać z Tuskiem tylko i wyłącznie o sprawie Libii. Jednak szef polskiego rządu chciał omówić z brytyjskim premierem także kilka istotnych tematów europejskich.

Reklama

Będzie to pierwsze dwustronne spotkanie premierów obu państw po utworzeniu w maju 2010 r. nowego rządu Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Tuska, jego wizyta w Londynie może być szansą na głębszą współpracę z Wielką Brytanią w ramach Unii Europejskiej. "Wielka Brytania to kraj, z którym częściej mamy różnice w Unii, niż wspólne interesy, ale wydaje się, że nadszedł czas, abyśmy zaczęli ustalać, co jest dla nas wspólne i co moglibyśmy razem zrobić. Sygnały z Londynu są bardzo obiecujące" - mówił premier.

Według rzecznika rządu Pawła Grasia, główne tematy rozmów Tuska z Cameronem to: współpraca w ramach UE, priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie UE oraz sytuacja w Afryce Północnej.

Jak dodał, spotkanie szefów rządów jest częścią programu konsultacji prowadzonych z państwami Unii Europejskiej przed objęciem przez Polskę prezydencji.

Przykładem współpracy Polski i Wielkiej Brytanii jest list dziewięciu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, w tym Tuska i Camerona, do przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej: Hermana Van Rompuya i Jose Manuela Barroso.



Reklama

List, napisany z inicjatywy polskiego i brytyjskiego rządu, był apelem, w którym przywódcy polityczni wskazali, jakich reform gospodarczych potrzebuje cała Unia Europejska - by zagwarantować w przyszłości trwałe podstawy swojego wzrostu gospodarczego.

Obaj premierzy będą też rozmawiać o sytuacji w Libii i szerzej - w Afryce Północnej. Wielka Brytania bierze udział w interwencji w Libii; rozważa m.in. plany dostarczania libijskim siłom powstańczym "nieśmiercionośnego sprzętu" (non-lethal equipment). Brytyjscy dyplomaci rozmawiają też z przywódcami rebeliantów w Bengazi.

Tusk deklarował natomiast, że Polska jest gotowa uczestniczyć w pomocy humanitarnej dla Libii, ale nie będzie uczestniczyć w żadnej akcji militarnej w tym kraju.

Tusk z Cameronem poruszy też kwestię uchodźców z Afryki Płn. Według Grasia, temat migracji jest "tematem palącym". "To nie tylko problem państw granicznych, ale wszystkich państw UE" - podkreślił.

Kolejne tematy rozmów Tuska w Londynie to budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020, kryzys gospodarczy, współpraca handlowa oraz założenia unijnego Paktu Euro Plus, który zakłada zbliżanie narodowych polityk gospodarczych.

Pakt jest pokłosiem pomysłów zaprezentowanych przez Francję i Niemcy, by w odpowiedzi na kryzys zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.

Wizyta Tuska w Londynie miała się odbyć 21 marca, ale została przełożona. Jak informowało wtedy CIR, decyzja o przełożeniu wizyty została podjęta "z powodu ważnych wydarzeń związanych z reakcją wspólnoty międzynarodowej na wydarzenia w Libii i zaangażowaniem rządu brytyjskiego w tę sprawę". Również Paweł Graś mówił PAP, że wizyta została przełożona ze względu na sytuację w Libii.