Nowe ugrupowanie przyjęło nazwę Partia Wolności i Sprawiedliwości - oznajmił na konferencji prasowej w Kairze, liczący ponad 80 lat sekretarz generalny Bractwa Mohammed Husejn.

"Będzie to partia świecka, nieteokratyczna" - zapewnił.

Rada Konsultatywna Bractwa Muzułmańskiego (Braci Muzułmańskich) podjęła uchwałę w sprawie programu politycznego nowej partii.

Husejn poinformował, że na przewodniczącego Wolności i Sprawiedliwości został wybrany w piątek na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej Mohammed Mursi. Rada jest najwyższym organem Bractwa złożonym ze stu członków, a Mursi jest jednym z nich. Jako przywódca Wolności i Sprawiedliwości nie będzie musiał rezygnować z członkostwa w Radzie.

Konstytucja Egiptu zakazuje istnienia partii działających w oparciu o założenia religijne. Husejn powiedział, że nowa partia spodziewa się uzyskać w wyborach parlamentarnych, które mają się odbyć we wrześniu, 40-50 proc. głosów.

Będą to pierwsze wybory od lutowej dymisji prezydenta Hosniego Mubaraka, do której doszło pod presją ulicy.


W wyborach prezydenckich, których terminu jeszcze nie ustalono, Bracia Muzułmańscy nie wysuną swego kandydata - zapowiedział Mohammed Husejn.

Bracia Muzułmańscy, do których Mubarak odnosił się nieufnie i wrogo, uważani są za największą siłę opozycyjną w Egipcie. Pozbawieni możności legalnego działania politycznego, koncentrowali się na działalności społecznej, wydając znaczne środki na pomoc dla najuboższych.

Ośrodkami ich działania są meczety, związki zawodowe i uniwersytety.

Bracia Muzułmańscy wywodzą się z najstarszego nurtu sunnickiego w religii muzułmańskiej, założonego w 1928 r. przez Hassana al-Bannę, który rozwijał swą doktrynę w oparciu o dogmat "tawhidu", to jest fuzji tego, co religijne i polityczne.