Około 45 mln euro z przyznanych w piątek funduszy pokryje wynagrodzenia lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli, a dalsze 40 mln euro będzie przyznane na zasiłki dla najbiedniejszych rodzin palestyńskich.

Reklama

"Ta decyzja odnawia nasze zobowiązanie do pomocy najbardziej potrzebującym Palestyńczykom. Wesprzemy też program reform instytucjonalnych Autonomii Palestyńskiej, współfinansując pensje służb publicznych pracujących na rzecz zdrowia i edukacji" - powiedziała w piątek szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Dodała, że ważne jest, by Palestyńczycy mieli zapewnione prawo do usług publicznych i ciągły do nich dostęp.

Administracja Autonomii Palestyńskiej, której podlega Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy, przedstawiła program reform w 2007 roku na konferencji darczyńców w Paryżu. W odpowiedzi, w lutym 2008 roku, Unia Europejska utworzyła finansowy mechanizm wsparcia społeczeństwa palestyńskiego poprzez wdrożenie programu reform (PEGASE); fundusz ten jest otwarty także dla darczyńców spoza UE.

KE zauważa, że mimo postępów "gospodarcze i społeczne trendy na okupowanym terytorium Palestyny pogorszyły się, w dużej mierze przez trwającą blokadę Gazy oraz ograniczone wdrażanie przez Izrael zobowiązań do zniesienia restrykcji w dostępie do Zachodniego Brzegu". "Chciałabym powtórzyć, że z uwagą śledzimy rozwój sytuacji politycznej i wspieramy dążenie do godności, dobrobytu i stabilności w całym regionie" - podkreśliła w piątek Ashton.

Z kolei unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Stefan Fuele wyraził nadzieję, że "tak jak w przeszłości kraje UE oraz inni darczyńcy będą nadal wspierać Palestyńczyków przez mechanizm PEGASE, pamiętając o ostatecznym celu, jakim jest budowa państwa Palestyńskiego".

Do tej pory UE, poprzez mechanizm PEGASE, przekazała Autonomii Palestyńskiej na wsparcie reform 762 mln euro, a dalsze 276 mln euro przekazały indywidualnie państwa członkowskie.