W 2012 r. zostaną zlikwidowane ambasady na Litwie, Łotwie i Malcie, w Estonii, Andorze oraz Bośni i Hercegowinie. W przyszłym roku zakończy pracę także portugalska ambasada w Nairobi, stolicy Kenii.
"W nadchodzącym roku zamierzamy również zamknąć nasze placówki dyplomatyczne działające przy UNESCO w Paryżu, a także przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, z siedzibą w Wiedniu. Zadania reprezentowania Portugalii przed tymi instytucjami zostaną przeniesione na nasze ambasady działające w tych miastach" - ujawnił Portas.
Zgodnie z planami portugalskiego MSZ, od przyszłego roku zlikwidowane zostaną także portugalskie przedstawicielstwa przy NATO oraz Unii Europejskiej w Brukseli. Ich funkcje ma przejąć ambasada Portugalii działająca w stolicy Belgii.
W 2012 r. przestaną funkcjonować również dwie placówki w Niemczech oraz trzy we Francji. W styczniu znikną konsulaty we Frankfurcie i Osnabruecku, a także w Lille, Nantes oraz Clermont-Ferrand.
"Głównym powodem redukcji naszych ambasad i konsulatów jest wdrażany przez rząd program oszczędnościowy. Uznaliśmy, że w celu wykonania budżetu na 2012 r. niezbędne jest zamknięcie kilkunastu placówek dyplomatycznych, a także restrukturyzacja ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie około 21 proc. stanowisk kierowniczych zostanie zlikwidowanych. Wyjątkowa sytuacja gospodarcza, w jakiej się znaleźliśmy, zmusza nas do wyjątkowych cięć" - stwierdził minister Portas.
We wrześniu br. Portas zapowiedział, że w najbliższych latach portugalski rząd zamierza podporządkować działania ministerstwa spraw zagranicznych celom gospodarczym państwa, a w przyszłości nie wyklucza otwarcia nowych placówek dyplomatycznych w Azji i Ameryce Południowej. Tygodnik "Expresso" ujawnił wówczas, że jednym z założeń nowej polityki zagranicznej ma być korzystanie z usług agentów wywiadu i kontrwywiadu przy zbieraniu informacji dla portugalskich spółek planujących inwestycje na rynkach zagranicznych.
Portugalia posiada obecnie 145 placówek dyplomatycznych. Szacuje się, że likwidacja 16 z nich oraz redukcja o 21 proc. liczby kierowniczych etatów w MSZ pozwoli zaoszczędzić 12,7 mln euro rocznie.