Z dwóch sondaży opublikowanych w piątek wynika, że w pierwszej turze głosowania 10 czerwca Partia Socjalistyczna (PS) Hollande'a i inne partie lewicowe mogłyby uzyskać 45-46 procent głosów.

Reklama

Sondaż CSA pokazuje, że socjaliści mogą liczyć na 32 procent głosów, zjednoczeni Zieloni - na 4 procent, a Front Lewicowy - na 10 procent.

Z ankiety BVA wynika, że PS otrzymałaby 30 procent, Zieloni - 4,5 procent, a Front Lewicowy - 10,5 procent.

Według instytutu CSA, UMP mogłaby liczyć na 33 procent, a według BVA - na 32,5 procent głosów.

Porażka Sarkozy'ego osłabiła UMP przed wyborami parlamentarnymi, w których zwłaszcza skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) chce zagarnąć głosujących na prawicy po tym, jak jego szefowa Marine Le Pen uzyskała niespodziewanie wysoki wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich 22 kwietnia.

UMP wyklucza jakikolwiek sojusz z FN, chociaż sondaże pokazują, że większość jego wyborców byłaby otwarta na taki układ.

Według sondażu CSA, skrajna prawica może liczyć w wyborach do parlamentu na 12-procentowe, a według BVA na 16-procentowe poparcie.

Jeśli kandydaci do Zgromadzenia Narodowego zdobędą więcej niż 12,5 procent w pierwszej turze, przechodzą do tury drugiej, która odbędzie się 17 czerwca.

Sondaż CSA przeprowadzono na grupie 1000 osób; w ankiecie BVA udział wzięło 1160 respondentów. Oba badania przeprowadzono dla różnych mediów francuskich.