Wiemy, że dziś zewnętrzne zagrożenia pojawiają się zwykle poprzez czynniki wewnętrzne. Ale jakiekolwiek próby wywołania w naszym kraju chaosu, przeprowadzenia politycznego przewrotu czy jakichś kolorowych rewolucji jest absolutnie pozbawione perspektyw - oznajmił szef państwa białoruskiego.

Reklama

Łukaszenka zaznaczył, że Białoruś, która jest pełnoprawnym i aktywnym członkiem społeczności międzynarodowej, prowadzi politykę wielowektorową. - Intensywnie rozwija się wszechstronna współpraca z naszym głównym partnerem strategicznym - Federacją Rosyjską i innymi przyjaznymi państwami. Podejmowane są konkretne kroki w celu umocnienia równoprawnych stosunków z państwami zachodnimi - oświadczył.

To właśnie konsekwentny pokojowy kurs w polityce zagranicznej Białorusi stał się według Łukaszenki najważniejszym czynnikiem powstrzymującym agresję wobec jego kraju. Podkreślił jednak, że ponieważ wojny nieustannie towarzyszą ludzkości, Białoruś podejmuje niezbędne działania w celu utworzenia skutecznego systemu obrony kraju, a jej siły zbrojne zostały unowocześnione odpowiednio do wyzwań XXI wieku.

Pokażemy całemu światu, jak należy bronić narodowych interesów. Białorusini dokonali ostatecznego wyboru na rzecz niepodległości, popierając polityczny kurs państwa - oznajmił Łukaszenka.

Po przemówieniu prezydenta odbyła się parada wojskowa z udziałem 3,7 tys. żołnierzy, w której uczestniczyło 220 jednostek sprzętu wojskowego oraz 32 samoloty i śmigłowce. Zaprezentowano na niej m.in. baterię obrony powietrznej Tor-M2, którą Białoruś otrzymała od Rosji pod koniec grudnia. Tor-M2 jest w stanie zaatakować jednocześnie 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 metrów na sekundę w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Druga bateria Tor-M2 ma zostać dostarczona Białorusi w bieżącym roku.

Według państwowej agencji BiełTA paradę obserwowało w tym roku prawie 300 tys. osób.

Dzień Niepodległości Białoruś obchodziła początkowo 27 lipca - w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Święto przeniesiono jednak na 3 lipca w 1996 roku, z inicjatywy Łukaszenki, zatwierdzając tę decyzję w referendum. 3 lipca jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.

Demokratyczna opozycja białoruska za święto narodowe uznaje 25 marca - Dzień Wolności, upamiętniający rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego w historii państwa białoruskiego.