Prezydent Barack Obama zaprosił nowego prezydenta Egiptu, islamistę Mohameda Mursiego, do złożenia wizyty w USA we wrześniu - podała w niedzielę w Kairze strona rządowa. Według Reutera zaproszenie odzwierciedla nowe stosunki Waszyngtonu z egipskimi islamistami. Prezydent Obama zaprosił prezydenta Mursiego do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, kiedy we wrześniu będzie uczestniczył w dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformował po spotkaniu Mursiego z zastępcą sekretarza stanu USA Williamem Burnsem rzecznik prezydenta Jaser Ali.

Reklama

Waszyngton, w przeszłości sojusznik obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, po długim okresie ostrożności zmienił stosunek wobec islamistów. W zeszłym roku Biały Dom nawiązał oficjalne kontakty z Bractwem Muzułmańskim, do którego należał Mursi. Nowy prezydent Egiptu oficjalnie wystąpił z bractwa po wygraniu czerwcowych wyborów.

Mohamad Mursi jest pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Egiptu. Składając 30 czerwca przysięgę przed Trybunałem Konstytucyjnym zadeklarował, że nie będzie budował fundamentalistycznego państwa, ale będzie dążył do demokracji i stabilizacji.