W Internecie ukazał się pierwszy tweet papieża Benedykta XVI- ego po łacinie. To jeszcze jeden przykład zainteresowania obecnego papieża tym językiem, który choć nigdy nie przestał obowiązywać w Kościele, jest coraz mniej znany nie tylko przez wiernych, ale również przez katolickie duchowieństwo

Reklama

Każdy pontyfikat zaczyna się po łacinie : "Habemus papam" - słyszą wierni z watykańskiego okna po wyborze papieża. Oficjalne dokumenty papieża i Stolicy Apostolskiej nie przestały się ani na moment ukazywać po łacinie. Po Soborze Watykańskim II zreformowano liturgię i zaczęto odprawiać msze niemal wyłącznie w językach narodowych. Dopiero w lipcu 2007 roku Benedykt XVI przywrócił przedsoborową mszę trydencka, czyli po łacinie.

W listopadzie ubiegłego roku powołał on do życia Papieską Akademie Języka i Kultury Łacińskiej, która ma troszczyć się o nowe formy przekazywania wiedzy o tym języku i o promowanie języka łacińskiego w Kościele oraz kulturze. Od 1976 roku do tej pory zajmowała się tym Fundacja „Latinitas”, która publikowała pod takim samym tytułem czasopismo naukowe, organizowała międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” i zajmowała się przekładem na łacinę nowoczesnych terminów.