16-letnia Malala Yousafzai wykazała się niezwykłą odwagą, co omal nie przepłaciła życiem. Zaatakowana przez talibów, postrzelona w głowę i szyję przeżyła, przeszła rehabilitację w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka.

Reklama

Stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach Azji - powiedział wręczając nagrodę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Podkreślił, że laureatka nagrody swoją działalnością, przypomniała wszystkim, iż dostęp do edukacji oraz wiedza to najlepsza inwestycja w walce z nietolerancją, przemocą i ubóstwem.

Dziękując za nagrodę Malala Yousafzai swoje emocjonalne wystąpienie rozpoczęła od cytatu Voltaire'a, nie zgadzam się z tym co mówisz, ale zawsze będę bronił twojego prawa do wyrażania poglądów. Yousafzai zaapelowała o pomoc ludziom w krajach, gdzie wolność wypowiedzi i prawo do nauki są zakazane. Alarmującym powinno być, stwierdziła, że 57 milionów dzieci nie może chodzić do szkoły. Otacza ich przemoc i terroryzm. Nie ma tam praw - jak podkreśliła Yousafzai - ale jest nadzieja.

Dodała, że Nagroda imienia Sacharowa dodaje jej odwagi w kontynuowaniu rozpoczętej pracy.